Profesor Záhejský osmdesátiletý


Vyšlo v časopise: Čes-slov Derm, 85, 2010, No. 2, p. 119
Kategorie: Osobní zprávy

Prof. MUDr. Jiří Záhejský, DrSc., se 16. dubna 2010 dožívá tohoto kulatého životního jubilea v nevšední psychické svěžesti. Prof. Záhejský představuje významnou osobnost naší dermatologie pro několik generací lékařů.

jp_31658_f_1
jp_31658_f_1

K běhu jeho života.V roce 1949 maturoval na gymnáziu v Chotěboři, po krátkém entrée na Lékařské fakultě v Hradci Králové dokončil lékařská studia v Brně na Masarykově univerzitě. V jeho plánech po promoci v r. 1955 figurovala na 1. místě otorinolaryngologie, realita ho však přivedla na kožní oddělení v Pardubicích. Nikdy toho nelitoval. Již v r. 1960 nastupuje jako sekundární lékař a brzy již jako odborný asistent na kožní kliniku v Brně. V r. 1967 obhajuje svoji kandidátskou dizertační práci „Studie keratinizace u hyper a parakeratotických procesů“. V r. 1974 předkládá a obhajuje práci habilitační „Experimentální studie hydratačních mechanismů kožního povrchu“, v r. 1975 je jmenován docentem, v r. 1980 úspěšně obhajuje doktorskou práci s tématem „Látky a faktory místně omezující pocení“, v r. 1982 je jmenován profesorem dermatovenerologie a stává se přednostou Dermatovenerologické kliniky v Brně až do r. 1996.

Významné je jeho působení na Oddělení dětské dermatologie FDN v Brně. Jde o působení nejen pedagogické, ale i vědecké, především v laboratoři fyziologie kůže vedené docentem Rovenským, kde jubilant prohluboval své zaměření na studium struktury a funkce kůže, fyziologii a patofyziologii potní aktivity a vliv povrchově aktivních látek na kůži. Obsáhl zde také svébytnou klinickou problematiku dětské dermatologie.

Nověji se profesor Záhejský soustředil na nežádoucí účinky dermatologických extern i biochemii kůže se zaměřením na diabetes mellitus. Po r. 1996 dále působí na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity jako emeritní profesor a nejenže neztrácí kontakt s oborem, ale aktivně rozšiřuje okruhy svých odborných zájmů, např. se zacílením na dermatologickou problematiku fyziologie kůže v návaznosti na lymfatický systém.

V r. 2006 vydává cennou monografii „Zevní dermatologická terapie a kosmetika.“ Kůži ve všech jejích aspektech fyziologických i chorobných vnímá profesor Záhejský jako stálou výzvu pro zodpovědnou klinickou práci a nekončící vědecko-výzkumnou činnost.

Neopomenutelná je pedagogická práce jubilanta ať již ve výuce mediků, nebo mladých dermatologů. Absolventi pediatrického směru na brněnské Lékařské fakultě na něj dodnes s uznáním vzpomínají.

Ve všech směrech své odborné činnosti profesor Záhejský projevoval vždy uměřenost, odpovědnost, ale i lidský přístup.

Vše nejlepší do dalších let.

Doc. MUDr. Vladimír Vašků, CSc.


Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská dermatologie

Číslo 2

2010 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se