Riziko poškození jater u moderníchsystémových antimykotik


Risk of Liver Damage Caused by Modern Systemic Antimycotics

Long-term systemic antimycotic therapy, which is necessary in dermatology indications as e.g.in onychomycosis, is associated with concern of certain risk of hepatotoxicity. The frequency of liverdamage after application of ketoconazole is 1:15 000, after terbinafine 1:45 000-50 000, after itraconazolepulse-therapy 3.2:100 000 and after intermittent fluconazole therapy 1.4:100 000. The safety ofmodern antimycotics is comparable e.g. with paracetamol (toxic reactions rate 5.5:100 000) oribuprofen (toxic liver damage appeared in 2 of 54 830 treated).

Key words:
systemic antimycotics - hepatotoxicity


Autoři: M. Skořepová
Působiště autorů: Kožní klinika 1. LF UK a VFN, Praha přednosta doc. MUDr. J. Štork, CSc.
Vyšlo v časopise: Čes-slov Derm, , 2004, No. 2, p. 59-61
Kategorie: Články

Souhrn

Dlouhodobá léčba systémovými antimykotiky, která je v dermatologii nutná např. u onychomykóz,je spojována s určitým rizikem hepatotoxicity. Frekvence poškození jater je po užívání ketokonazolu1:15 000, po terbinafinu 1: 45 000 - 1: 50 000, po pulzní léčbě itrakonazolem 3,2:100 000 a pointermitentní léčbě flukonazolem 1,4:100 000. Bezpečnost moderních antimykotik je srovnatelnánapř. s paracetamolem (výskyt toxických reakcí 5,5:100 000) nebo s ibuprofenem (toxické poškozeníjater u 2 z 54 830 uživatelů).

Klíčová slova:
systémová antimykotika - hepatotoxicita

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská dermatologie


2004 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Diabetická neuropatie a její léčba
nový kurz
Autoři: MUDr. Michal Dubský, Ph.D.

Mnohočetný myelom: Úvodní léčba netransplantovatelných pacientů
Autoři:

Proč v prevenci zubního kazu kartáček nestačí?
Autoři: doc. MUDr. Romana Koberová – Ivančaková, CSc.

Hypersenzitivita dentinu jako příznak poškození tvrdých zubních tkání
Autoři: MUDr. Erika Lenčová, Ph.D.

Cesta pacienta s CHOPN
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se