Komentář k článku Lichen sclerosus – stále přehlížená urologická diagnóza se závažnými komplikacemi


Vyšlo v časopise: Ces Urol 2011; 15(2): 84
Kategorie: Komentář

Lichen sclerosus je chronické zánětlivé onemocnění postihující kůži a sliznice. Nemoc se vyskytuje u žen po 5. deceniu a u prepubertálních dívek. U mužů je nejčastější také u mladších pacientů. Podle dermatologické literatury je onemocnění častější u žen. Počet nemocných v dermatologických ordinacích se odhaduje na až 3/1000.

Lichen sclerosus má formu extragenitální (kožní) a genitální s relativně typickým klinickým nálezem. Kožní nález charakterizují asymptomatické, makulopapulózní, porcelánově bílé splývající projevy s vyhlazeným povrchem a zánětlivým okrajem vznikající hlavně na trupu. Často se v nich tvoří hemoragie a puchýře.

Genitální léze u žen tvořené bělavými, atrofickými ložisky, která se šíří perianálně charakterizuje úporné svědění a tvorba hemoragií může u dětí připomínat až nálezy přicházející při pohlavním zneužívání.

Genitální léze u mužů mají podobný vzhled, obvykle nesvědí a vedou k fimóze. Tento nález se označuje jako balanitis xerotica obliterans.

Pacienti s lichen sclerosus obvykle navštíví dermatologa a na něm pak je stanovení diagnózy a léčení nemocného. U formy genitální je však nezbytná užší spolupráce dermatologa, urologa a gynekologa. Nicméně v počátcích onemocnění, kdy převažují zánětlivé změny (nikoli změny sklerózující) mívá při diagnostice a vedení terapie větší roli dermatolog. Ten může už s ohledem na věk, průběh a klinický obraz diagnózu určit, a to i bez nutnosti histologického vyšetření. Podobně může navrhnout i další léčebné postupy kromě lokální léčby.

Extragenitální forma tohoto onemocnění je pro nemocného zcela jistě méně závažná než forma genitální, která pro něj představuje především dva problémy. Prvním jsou významné funkční poruchy (především při pohlavním styku) a druhým možný vznik karcinomů. Tito nemocní proto vyžadují dlouhodobé sledování.

Lichen sclerosus je příkladem choroby, kdy je nutná mezioborová spolupráce s využitím vzájemných zkušeností.

prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.

přednosta Dermatovenerologické kliniky FN a LF UK Plzeň

Dr. E. Beneše 13,

305 99 Plzeň

e-mail: pizinger@fnplzen.cz


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 2

2011 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se