Zpráva o zasedání European Society of Residents in Urology (ESRU)


Vyšlo v časopise: Ces Urol 2009; 13(3): 227-228
Kategorie: Zprávy

V březnu tohoto roku jsem se zúčastnil pravidelného jarního zasedání výboru European Society of Residents in Urology (ESRU Board meeting). Národní zástupci ESRU (tzv. NCO, maximálně dva zástupci z každé členské země) se schází dvakrát ročně. Pro letošní jarní zasedání byl vybrán první den (18. března 2009) výroční konference Evropské urologické společnosti (EAU) ve Stockholmu. Celkem se zúčastnilo 32 NCO z celé Evropy, což byla za poslední dobu rekordní účast. Českou republiku také reprezentoval dr. Milan Král z Fakultní nemocnice Olomouc.

Na zasedání jsem mimo jiné prezentoval zprávu o aktualizaci databáze členů ESRU (Database manager report). Na zasedání se probíraly především události od posledního setkání a formou hlasování se rozhodovalo o dalších aktivitách ESRU. Jednou z nejvíce očekávaných událostí na setkání byla volba nového prezidenta ESRU. Jen rozdílem jednoho hlasu byl zvolen nový chairman ESRU – dr. Stephan Hruby z Rakouska. V rámci ESRU v současné době probíhá několik projektů. Jedním z nich je pravidelná organizace „ESRU Day“, který se dosud konal pouze jednou ročně jako součást výroční konference EAU. ESRU má však v plánu tuto aktivitu uskutečňovat dvakrát ročně. Letos se první podzimní „ESRU Day“ plánuje těsně po Central European Meeting (CEM) ve slovinské Ljublani.

Na setkání byla představena nová internetová stránka ESRU – www.esru.eu. Její struktura a členění vychází z původní domény, avšak její obsah byl výrazně aktualizován. Rezidenti zde mohou nalézt mnoho důležitých informací, mimo jiné aktuální zprávy o možnosti stipendijních pobytů na různých urologických pracovištích. Dalším důležitým projektem ESRU v současnosti je rozsáhlá evaluace systémů postgraduálního vzdělávání v jednotlivých evropzprávy ských státech. Její výsledky budou v budoucnu zveřejněny na internetových stránkách ESRU. Kvalita postgraduálního vzdělávání na jednotlivých pracovištích se tak stane informací volně přístupnou všem evropským rezidentům. Podobný projekt, kde se rezidenti vyjadřovali ke spokojenosti s jejich pracovními podmínkami, již byl zhodnocen a jeho výsledky byli prezentovány na letošním EAU kongresu. Zde bych chtěl poděkovat všem rezidentům, kteří se v minulosti aktivně zapojili do tohoto projektu. Za Českou republiku bylo odevzdáno celkem 28 dotazníků, což ve srovnání s ostatními členskými státy není málo, a tento fakt byl představiteli ESRU kladně hodnocen.

Relativně nepříjemnou záležitostí je, že EAU zrušilo kombinovanou formu členství v EAU a ESRU (Junior membership in combination with ESRU membership), a to bez jakékoliv konzultace se zástupci ESRU. Vedení ESRU bude žádat vysvětlení a nápravu tohoto kroku.

Dále se zástupci ESRU snaží s EAU dohodnout nové podmínky pro členství v ESRU z rezidentů na „mladé urology“. Tento statut by zahrnoval urology v předatestační přípravě a dále plně kvalifikované urology, kteří pracují maximálně dva, eventuálně tři roky od ukončení jejich rezidentury. Smyslem této změny je především zpřístupnění výhod plynoucích z členství v ESRU širšímu okruhu urologů. Těchto výhod není málo a mnohdy se jedná o velmi zajímavé nabídky. Jen namátkou uvádím bezplatnou registraci evropských rezidentů na EAU kongresech, zdarma účast na ESU kurzech v rámci EAU kongresu, snížený poplatek za členství v EAU a snížené účastnické poplatky na vybrané evropské urologické konference.

Večer po zasedání se konala večeře pro rezidenty, kam přišel všechny zúčastněné osobně pozdravit i prezident kongresu prof. P.-A. Abrahamsson. Na večeři, které se z České republiky zúčastnilo šest rezidentů, byl dostatek prostoru k navázání kontaktů s ostatními evropskými rezidenty a k neformálním rozhovorům.

Zajímavé je vždy porovnat podmínky k práci a postgraduálnímu vzdělávání v jednotlivých evropských zemích.

Na závěr setkání proběhlo i formální rozloučení s původní prezidentkou a mnohaletou aktivní členkou ESRU Stinou Erickson. Závěrem bych rád poděkoval výboru ČUS za finanční podporu, díky níž jsem se tohoto setkání mohl účastnit.

MUDr. Michael Pešl, FEBU

předseda Sekce rezidentů ČUS ČLS JEP

Urologická klinika VFN a 1. LF UK

Ke Karlovu 6, 128 08 Praha 2

e-mail: pesl_m@hotmail.com


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 3

2009 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Ulcerative colitis_muž_břicho_střeva
Ulcerózní kolitida
nový kurz
Autoři:

Blokátory angiotenzinových receptorů (sartany)
Autoři: MUDr. Jiří Krupička, Ph.D.

Antiseptika a prevence ve stomatologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Citikolin v neuroprotekci a neuroregeneraci: od výzkumu do klinické praxe nejen očních lékařů
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se