O ABSTRAKTECH


Vyšlo v časopise: Ces Urol 2009; 13(3): 193
Kategorie: Editorial

Největší společnou akcí České urologické společnosti je každoročně Výroční konference, letos již 55. v pořadí. Hlavní náplní konference je prezentace vědecké aktivity členů. Vědecké práce nabízejí jejich autoři k prezentaci formou strukturovaných abstrakt, která jsou pravidelně publikována v České urologii.

Úroveň abstrakt každým rokem roste a letos je opět o poznání vyšší. Stále častěji se objevují prospektivní studie, statistické hodnocení výsledků, práce v bazálním výzkumu.

Nabídnutá abstrakta hodnotí Vědecký výbor konference a o přijetí abstrakta rozhodne jeho vědecká a formální úroveň. Přes rostoucí úroveň abstrakt je užitečné připomenout potřebu věnovat se při jejich přípravě nejen psaní, ale i kontrole textu. Je třeba si uvědomit, že v případě, že bude abstraktum přijato, bude publikováno v České urologii bez jazykové úpravy a jakékoliv další změny textu nejsou přípustné. Úroveň abstrakt by proto měla být skutečně reprezentativní a jejich autoři by jim měli věnovat maximální pozornost. Na celém prezentovaném projektu včetně přípravy abstrakta se musí podílet všichni spoluautoři, kteří jsou v abstraktu uvedeni. O tom, že některá abstrakta spoluautoři ani nečetli, svědčí skutečnost, že obsahují i hrubé pravopisné chyby či nesrozumitelné formulace. Abstrakta musí obsahovat adekvátní počet předmětů studie a konkrétní kvantifikované výsledky. Formulace typu „výsledky budou prezentovány“ automaticky abstraktum diskvalifikují.

Systém přihlášení abstrakt využívá dnes elektronických formulářů a on line komunikace. Koncepce rovných podmínek pro všechny autory abstrakt znamená, že měli letos všichni autoři stejný maximální rozsah textu a stejný poslední termín podání. Tento princip je logický, v celém světě je plně akceptován a u nás jej letos, na rozdíl od dřívější praxe, pochopili téměř všichni.

Stojí za připomenutí, co vlastně představuje původní vědecká práce prezentovaná na konferenci. Je to zpráva o výsledku určité studie, nikoli přehledná přednáška popisující problematiku od objevitele problému přes všechny dílčí objevy až po dnešní stav věci korunovaný výsledky studie. Pokud pochopí obecný smysl přednášky stejně špatně několik autorů, musí posluchači několikrát vyslechnout téměř identické sdělení. Navíc autor takové přednášky obvykle postrádá smysl pro rozlišení podstatného od nepodstatného a mívá naléhavou potřebu vysvětlit všechno, co sám nepochopil, ostatním, a překračuje přidělený čas. Překračováním stanovené doby omezují nepřizpůsobiví přednášející čas pro diskusi, řetězově ohrožují časy prezentace dalších řečníků i následující sekce.

Na webových stránkách České urologické společnosti www.cus.cz jsou k dispozici podrobnější Doporučení pro přípravu abstrakt a prezentací, která by měla pomoci dobré úrovni nadcházející 55. výroční konference ČUS.

Dobře připravené abstraktum usnadní přípravu přednášky a může být základem pro publikaci původní práce v České urologii.

doc. MUDr. Ladislav Jarolím, CSc.


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 3

2009 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Diabetická neuropatie a její léčba
nový kurz
Autoři: MUDr. Michal Dubský, Ph.D.

Mnohočetný myelom: Úvodní léčba netransplantovatelných pacientů
Autoři:

Proč v prevenci zubního kazu kartáček nestačí?
Autoři: doc. MUDr. Romana Koberová – Ivančaková, CSc.

Hypersenzitivita dentinu jako příznak poškození tvrdých zubních tkání
Autoři: MUDr. Erika Lenčová, Ph.D.

Cesta pacienta s CHOPN
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se