Doc. MUDr. Karel Kuběna, CSc. - zemřel


Autoři: L. Máchová
Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Oftal., 75, 2019, No. 3, p. 160
Kategorie: Osobní zprávy

Ve věku 91 let zemřel 15. května 2019 doc. MUDr. Karel Kuběna, CSc., primář Očního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a zakladatel zlínské tradice špičkového očního lékařství. Odešel tak skvělý oftalmolog, odborník uznávaný doma i v zahraničí, tichý a pracovitý člověk, lékař vyhledávaný a oceňovaný pacienty pro jeho šikovné ruce, ale také díky jeho lidskému přístupu a láskyplnému srdci.

Karel Kuběna se narodil 13. 11. 1927 v Bordovicích na Novojičínsku. Pocházel z rodiny s pěti dětmi, které byly od malička vedeny k poctivé práci. Jeho pracovitost se také projevovala v celém jeho dalším životě. Už během studií začal v roce 1950 působit jako demonstrátor a vědecká síla na oční klinice v Olomouci, kterou vedl věhlasný český oftalmolog profesor Václav Vejdovský. Karel Kuběna byl jedním z jeho posledních žáků. Na olomoucké oční klinice zůstal i po promoci jako sekundární lékař. Ve Vejdovského blízkosti pracoval celkem dvacet let až do úspěšné habilitace.

Po sovětské okupaci Československa v roce 1968 opustil vědecké prostředí olomoucké kliniky a odešel do Zlína. Dokázal se zde prosadit i v tuhé době 70. let a „normalizace“ i jako nestraník, a to nejen díky své nesporné odbornosti a profesionalitě, ale především pro svůj lidský přístup k pacientům a svému okolí. Sám vždy zdůrazňoval, že každý pacient byl pro něj opravdu Někdo. „Snažil jsem se, aby měl pocit, že ho očekávám, že je v mé ordinaci vítán. Dbal jsem vždy, aby se na našem oddělení stal středem pozornosti i ostatních lékařů a sester. Vážili jsme si důvěry, s níž se svěřil do našich rukou,“ popsal svůj přístup k pacientům docent Kuběna.

Ve zlínské Baťově nemocnici se mu díky jeho vzdělání, úsilí a píli podařilo pozvednout oční oddělení z malého okresního pracoviště na oddělení srovnatelné s oční klinikou. V jeho čele stál od roku 1969 až do roku 1987. Rozšířil spektrum očních operací, zasloužil se o modernizaci léčebných metod i technického zázemí oddělení, v roce 1985 dokázal prosadit výstavbu nového očního pavilonu vybaveného třemi operačními sály, specializovanými ambulancemi i nejmodernějším přístrojovým vybavením.

Docent Karel Kuběna byl nejen skvělým lékařem, ale také vysokoškolským pedagogem a vynikajícím vědcem. Už během působení na klinice v Olomouci se věnoval tématu své habilitační práce o aminokyselinách v oční komorové vodě, ale i biochemii a patofyziologii některých zvlášť závažných onemocnění, jako je zelený zákal či nitrooční nádory. Ve Zlíně potom rovněž pokračoval ve vědecké práci, významný je přínos jeho prací v oblasti sklivce a kolagenní struktury bělimy, rohovky, trabekula a zrakového nervu. Později se věnoval výzkumu progrese těžké krátkozrakosti. Více než 40 publikací nese v záhlaví jeho jméno, přednášel v Holandsku, Německu, dřívějším Sovětském svazu, později i v USA, Kanadě a Japonsku.

Pan docent Kuběna pracoval podle svých možností v ordinaci svého syna až do svých 90 let. V den svých 90. narozenin byl oceněn nejvyšším vyznamenáním Zlínského kraje - oceněním 1. stupně za mimořádné a výjimečné zásluhy v oblasti oftalmologie.

S láskou a úctou na něj vzpomínají jeho kolegové a žáci z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.


Štítky
Oftalmologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská oftalmologie

Číslo 3

2019 Číslo 3
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Akutní difuzní bolest břicha může vést k diagnóze vzácného onemocnění
nový kurz
Autoři:

Antikoagulační terapie v sekundární prevenci ischemické CMP aneb co všechno se může stát…
Autoři:

Vzácné poruchy zraku a jejich genetické testování
Autoři: prof. MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Praktické aspekty mezioborové spolupráce při diagnostice a léčbě srdečního selhání
Autoři: MUDr. Sylvie Štrégl Hrušková, prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., prof. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc., MUDr. Marie Lazárová

Praktický lékař – spojka mezi pacientem a specialistou
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se