Zemřel doc. MUDr. Jan Vrabec, CSc.


Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Oftal., 73, 2017, No. 1, p. 12
Kategorie: Osobní zprávy

Dne 12. února 2017 zemřel v Praze dlouholetý člen České oftalmologické společnosti pan docent Jan Vrabec. Narodil se 11. listopadu 1925 v Praskačce u Hradce Králové, rok po maturitě v roce 1944 nastoupil na lékařskou fakultu UK, kterou zakončil promocí v roce 1951. Prvním pracovištěm pana docenta bylo oční oddělení v Mladé Boleslavi, během vojenské služby v letech 1953–1955 působil na očním oddělení v Terezíně, Jaroměři a ÚVN v Praze. Od 1. listopadu 1955 začal pracovat na 1. oční klinice FN v Praze na Karlově náměstí, na tomto pracovišti setrval bez přerušení až do odchodu do důchodu v roce 1997. Na klinice vedl od roku 1957 histologickou laboratoř, kandidátskou práci na téma „Příspěvek k histopatologii pásové degenerace rohovky“ obhájil v roce 1965. V roce 1990 prací na téma „Histologické a neurohistologické změny na očních tkáních po kryochirurgických výkonech“ byl habilitován.


Diagnostice a léčbě očních chorob se věnoval v rámci běžné oftalmologické praxi, byl zručným operatérem. Mezi prvními chirurgy provedl nástrojem podle vlastního nápadu a konstrukce kryoextrakci katarakty. Nástroj byl naplněn drtí CO2, která pronikla do hrotu extraktoru. Zkalená čočka k němu přilnula a byla vytažena.

Milovaným místem pro odpočinek byla pro pana docenta Šumava, kde trávil na chalupě s rodinou každou volnou chvíli. Radost mu dělala dcera Tereza, která kráčí v „oftalmologických šlépějích“, i jeho dvě vnoučata Elinka a Honzík.

Čest jeho památce

Š. Pitrová


Štítky
Oftalmologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská oftalmologie

Číslo 1

2017 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se