Zemřel doc. MUDr. Jan Vrabec, CSc.


Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Oftal., 73, 2017, No. 1, p. 12
Kategorie: Osobní zprávy

Dne 12. února 2017 zemřel v Praze dlouholetý člen České oftalmologické společnosti pan docent Jan Vrabec. Narodil se 11. listopadu 1925 v Praskačce u Hradce Králové, rok po maturitě v roce 1944 nastoupil na lékařskou fakultu UK, kterou zakončil promocí v roce 1951. Prvním pracovištěm pana docenta bylo oční oddělení v Mladé Boleslavi, během vojenské služby v letech 1953–1955 působil na očním oddělení v Terezíně, Jaroměři a ÚVN v Praze. Od 1. listopadu 1955 začal pracovat na 1. oční klinice FN v Praze na Karlově náměstí, na tomto pracovišti setrval bez přerušení až do odchodu do důchodu v roce 1997. Na klinice vedl od roku 1957 histologickou laboratoř, kandidátskou práci na téma „Příspěvek k histopatologii pásové degenerace rohovky“ obhájil v roce 1965. V roce 1990 prací na téma „Histologické a neurohistologické změny na očních tkáních po kryochirurgických výkonech“ byl habilitován.


Diagnostice a léčbě očních chorob se věnoval v rámci běžné oftalmologické praxi, byl zručným operatérem. Mezi prvními chirurgy provedl nástrojem podle vlastního nápadu a konstrukce kryoextrakci katarakty. Nástroj byl naplněn drtí CO2, která pronikla do hrotu extraktoru. Zkalená čočka k němu přilnula a byla vytažena.

Milovaným místem pro odpočinek byla pro pana docenta Šumava, kde trávil na chalupě s rodinou každou volnou chvíli. Radost mu dělala dcera Tereza, která kráčí v „oftalmologických šlépějích“, i jeho dvě vnoučata Elinka a Honzík.

Čest jeho památce

Š. Pitrová


Štítky
Oftalmologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×