FIP oslavila 100. výročí


Vyšlo v časopise: Čes. slov. Farm., 2012; 61, 288
Kategorie: Z činnosti farmaceutických společností

Mezinárodní farmaceutická federace byla založena v roce 1912 v Haagu (Nizozemsko), a tak si letos ve dnech 3. až 8. října za účasti více než 5000 farmaceutů ze 107 zemí všech kontinentů připomněla 100. výročí svého založení na 72. kongresu v Amsterodamu. Nejpočetnější delegaci tvořilo 338 účastníků z Nigerie.

Po předcházejících workshopech a schůzce děkanů farmaceutických fakult (3. 10.) zahájila 4. října hlavní kongres princezna Margriet. Následovaly uvítací řeč prezidenta nizozemské farmaceutické společnosti Jana Smitse, projevy prezidenta FIP dr. Michela Buchmanna a zástupkyně WHO dr. Clarissy Etienne a udílení cen. Za celoživotní přínos pro farmaceutické vědy obdrželi ceny dr. Sabine Kopp ze Švýcarska a dr. Vinod P. Shah z USA. Označení FIP fellows získalo 13 farmaceutů z Dánska, Finska, Izraele, Japonska, Kanady, Německa, Portugalska, Rakouska, Tchaj-wanu a USA. Čestné členství FIP získal dr. Leslie Z. Benet z USA, cenu André Bédata prof. Charles D. Hepler (USA) a novou cenu Josepha A. Oddise převzal jako první její zakladatel dr. Oddis (USA). Zahajovací ceremoniál doprovázely baletní a hudební kulturní vložky.

Program následujících dní byl bohatý, zahrnoval přednášky v několika sekcích, postery a schůze nebo workshopy jednotlivých sekcí. Program kongresu se zabýval osmi hlavními tématy, např. budoucími zdravotními týmy, léky pro budoucnost, bezpečností léků a bezpečím pacientů, budoucností ekonomiky zdravotnictví, adherencí a efektivnějším užíváním léků pacienty nebo budoucí distribuční sítí pro léky. Současně probíhala výstava farmaceutických firem a organizací.

Odborný program doplnily večerní společenské aktivity, např. uvítací večírek v prostorách kongresového centra nebo Muzea námořnictví a sekční diskuzní večeře. Olympijský stadion přivítal v sobotu časně ráno asi padesátku sportovně velmi zdatných farmaceutů, kteří se za velmi nepříznivého počasí v dešti a silném větru zúčastnili pětikilometrového maratonu. Naši republiku úspěšně reprezentoval místopředseda Výboru ČFS PharmDr. Pavel Grodza.

PharmDr. Pavel Grodza dobíhá jako třetí (první zleva)
PharmDr. Pavel Grodza dobíhá jako třetí (první zleva)

Společná večeře české reprezentace
Společná večeře české reprezentace

Českou republiku zastupovalo na kongresu 14 farmaceutů z Výboru ČFS, ČLK, pedagogové i studenti DSP z obou farmaceutických fakult a kolegové z lékárenské praxe. Většina se sešla na české večeři pod garancí prezidenta ČLK PharmDr. Lubomíra Chudoby. Účastníci z České republiky prezentovali pět posterů v několika sekcích:

  1. The Czech Pharmaceutical Society 1871–2012
  2. Teaching communication skills in pharmacy practice to know and to do are two different things
  3. Antibiotic awareness week in Czech pharmacies
  4. Patient counceling in pharmacy practice - optimization of drug therapy
  5. Pharmacists help to make financial savings in the health care

Postery byly hodnoceny odbornými komisemi. Mezi vítěznými postery se objevily i postery Evaluation, modification and validation of pictograms depicting potential side effects to medication a Pharmaceutical pictograms and elderly – a Portuguese pilot study, které připomněly stále aktuální problematiku zavedenou u nás před mnoha léta prof. V. Smečkou.

PharmDr. MVDr. Vilma Vranová při prezentaci posteru České farmaceutické společnosti
PharmDr. MVDr. Vilma Vranová při prezentaci posteru České farmaceutické společnosti

Zástupci Výboru ČFS vzdali poctu i učiteli národů J. A. Komenskému v blízkém Naardenu.

Miloslava Rabišková a Martin Doležal


Štítky
Farmacie Farmakologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská farmacie

Číslo 6

2012 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se