Pokroky v enantioselektivní TLC léčiv


Advances in Enantioselective TLC of Therapeutic Agents

Enantioselective TLC represents a still developing field of analysis of therapeutic agents. In recent years, similarly as in HPLC, mainly direct separations of enantiomers without their preceding derivatization have been published, preferentially using chiral stationary phases, separations with a chiral selector in the mobile phase being less frequent. In the future, a larger choice of commercially available chiral stationary phases could contribute to a more widespread use of enantioselective TLC.

Key words:
enantiomers – TLC – therapeutic agents


Autoři: J. Šubert;  K. Šlais 1
Působiště autorů: Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Farmaceutická fakulta, Ústav chemických léčiv ;  Akademie věd ČR Brno, Ústav analytické chemie 1
Vyšlo v časopise: Čes. slov. Farm., 2005; 54, 159-162
Kategorie: Přehledy a odborná sdělení

Souhrn

Enantioselektivní TLC je dosud se vyvíjející oblastí analýzy léčiv. V posledních letech byla podobně, jako je tomu v HPLC, publikována především přímá dělení enantiomerů bez jejich předchozí derivatizace. Přednostně k nim byly použity chirální stacionární fáze, dělení s chirálním selektorem v mobilní fázi byla méně častá. K širšímu využití enantioselektivní TLC v budoucnosti by mohl přispět větší výběr chirálních stacionáreních fází komerčně dostupných.

Klíčová slova:
enantiomery – TLC – léčiva


Štítky
Farmacie Farmakologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská farmacie

Číslo 4

2005 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se