Vzpomínka na MUDr. Oldřicha Vojtíška


Vyšlo v časopise: Čes. Revmatol., 26, 2018, No. 1, p. 52.
Kategorie: Ze života společnosti

V letošním roce uplynulo 100 let od narození významného českého revmatologa a jednoho ze zakladatelů tohoto oboru v tehdejším Československu. MUDr. Oldřicha Vojtíška.

MUDr. Oldřich Vojtíšek se narodil 7. února 1918 v Plzni. Od roku 1937 studoval Lékařskou fakultu UK v Praze, jeho studia však byla přerušena válkou, takže promoval až v roce 1947. Jako lékař pracoval na interních odděleních na různých místech Československé republiky, mimo jiné v Levoči, Novém Bydžově, Poděbradech a Krči. Dne 1. ledna 1952 nastoupil na revmatologické oddělení Státní fakultní nemocnice v Praze, které se později transformovalo na samostatné pracoviště – Výzkumný ústav chorob revmatických (VÚCHR). Mimo atestace z interny I. a II. stupně složil dále atestační zkoušky z revmatologie a později i z balneologie. V roce 1961 mu byla udělena vědecká hodnost kandidáta lékařských věd.

Dr. Vojtíšek byl nejbližším spolupracovníkem profesora Lenocha, zakladatele moderní české revmatologie. Od začátku pomáhal revmatologii budovat, vychovával žáky pro ústav i pro celou republiku. Od roku 1960 byl vědeckým sekretářem České revmatologické společnosti, přechodně i výkonným jednatelem. Organizoval a zúčastňoval se všech sjezdů a sympozií s revmatologickou tematikou, organizoval zasedání výborů revmatologické společnosti. Mnoho let byl vedoucím redaktorem Referátového výběru v revmatologii.

Největší význam pro českou a československou revmatologii měly výsledky jeho vědecké činnosti. Publikoval více než 300 vědeckých prací u nás i v cizině. Zabýval se revmatoidní artritidou (dříve progresivní polyartritidou), ankylozující spondylitidou, výzkumem LE buněk, zajímal se o příčiny anémie u revmatoidní artritidy, studoval biochemické a hematologické nálezy v kloubní tekutině a v neposlední řadě i farmakoterapeutické výsledky. Obšírně a na velké sestavě pacientů se zabýval možnostmi léčby zlatem včetně nežádoucích účinků léčby, jejich prevencí a terapií. V roce 1968 byl na ročním studijním pobytu na Revmatologické klinice s 500 lůžky v Cáchách. Tam se věnoval klinické, laboratorní i vědecké práci, v 60. letech minulého století se podílel na budování revmatologie v Bulharsku.

Dr. Vojtíšek za svou více než čtyřicetiletou vědeckou činnost vytvořil velmi obsáhlé dílo a získal během svého života celou řadu uznání a vyznamenání, mezi něž patří i čestné členství Československé revmatologické společnosti.

MUDr. Oldřich Vojtíšek zemřel ve věku 74 let dne 8. května 1992.

MUDr. Marta Olejárová, CSc.


Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se