Úvod


Vyšlo v časopise: Čes. Revmatol., 26, 2018, No. 1, p. 6-7.
Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně a kolegové,

vstupujeme do „osudového“ roku s osmičkou na konci. Chovám naději, že bude významný v dobrém slova smyslu a přínosný pro medicínu a revmatologii zvláště. Zahájili jsme ve velmi dobrém stylu, protože Zimní revmatologické dny v Plzni ve dnech 10. 1. – 12. 1. 2018 se povedly jak místem, tak i organizací, a především odbornou náplní. Zda budeme pokračovat v Plzni nebo budeme místa konání střídat, ještě uvidíme, ale najít vhodné umístění není jednoduché, protože jsme se rozrostli na zhruba 400 účastníků a paralelně probíhající programy. V jednom dni tak mohou probíhat současně s hlavním programem i program pro nelékařské pracovníky ve zdravotnictví, nebo satelitní sympozia, někdy tedy i tři současné sekce. Odezvy na odborný program byly v naprosté většině případů velmi dobré; je potřeba poděkovat i prim. MUDr. Davidu Suchému, který zajistil několik řečníků mimo obor revmatologie z Plzeňské lékařské fakulty, což program významně obohatilo. V Plzni se také před začátkem sjezdu sešel nově zvolený výbor České revmatologické společnosti a nově zvolená Revizní komise. Výbor si zde zvolil nové vedení společnosti, jmenovité zastoupení najdete na webových stránkách www.revmatologicka-spolecnost.cz. V úvodním představení členů výboru jsem se opět snažil o jejich uvedení trochu netradičním způsobem; ukázat jejich domácí aktivity, záliby a oblíbené činnosti, tedy uvést je i z jiného pohledu, než většinu z nich známe jen z medicínské stránky. Osobně mám pocit, že takové představení má pozitivní a „zlidšťující“ efekt a mnohdy jsem byl sám překvapen, co jsem o svých, i dobrých známých nevěděl.

V průběhu roku budeme pokračovat řadou dalších edukačních aktivit. První z nich bude již v dubnu 75. klinická konference Revmatologického ústavu a tématem je postižení ramene při revmatických onemocněních a horké novinky v oboru. V květnu se uskuteční XV. seminář mladých revmatologů v hotelu Bedřiška ve Špindlerově Mlýně, v červnu Evropský výroční kongres revmatologů v Amsterdamu a v listopadu druhá letošní konference Revmatologického ústavu. Nelze zapomenout ani na podporu Revmatologické společnosti, kterou poskytuje semináři Velká vizita, který si již po velmi krátkém trvání, tedy zatím po 2 opakováních, vydobyl velmi dobrou pověst pro svoji praktičnost a přístupný formát. Tentokrát je věnován časným formám onemocnění. ČRS je v letošním roce také organizátorem společného 62. sjezdu českých a slovenských revmatologů, který se bude konat 20. – 22. 9. 2018 v hotelu Clarion v Praze. V programu se objeví témata, jako jsou vakcinace a její doporučení pro běžnou praxi, revmatochirurgie, systémový lupus erythematodes a příbuzné choroby, spondyloartritidy, fyzioterapie zánětlivých revmatických onemocnění, nefrologická problematika v revmatologii, revmatická polymyalgie a obrovskobuněčná arteritida a případně i další vaskulitidy, vzácnější revmatická onemocnění, ale i praktické problémy v soukromé revmatologické praxi či repetito-rium metod a význam vyšetření autoprotilátek. Budeme se snažit, aby byl program přínosný z odborného i praktického hlediska, ale také aby bylo více času na probrání každodenních problémů či složitějších pacientů v kuloárech a o přestávkách.

Na počátku prosince, mezi 6.–8. 12. 2018, bude možné také navštívit 12th Central European Congress of Rheumatology, organizovaný chorvatskými kolegy v Záhřebu. ČRS se rozhodla tentokrát prezentovat téma biomarkerů a program tohoto našeho sympozia připravuje prof. Ladislav Šenolt.

Činnost ČRS není jenom edukační, ale můžeme a musíme se vyjadřovat k celé řadě připravovaných změn v oblasti vzdělávání, organizace zdravotnictví nebo registrace a úhrady léků. Tak např. máme nyní možnost ovlivnit našimi návrhy změny a doplňky v nově připravovaném seznamu o úhradách zdravotnických prostředků. Víme, že revmatologie byla v několika případech nepochopitelně opominuta v dosavadním seznamu pro některé zcela základní pomůcky, a doufám, že nový seznam zaregistruje naše návrhy na rozšíření preskripce základních ortopedických zdravotnických pomůcek.

Byli bychom také rádi, aby se podařilo nějak formalizovat postavení center biologické léčby. Jejich počet přibývá (za uplynulé čtyřleté funkční období výboru ČRS bylo doporučeno 15 nových center), ale právně je postavení nejasné. Chtěli bychom také připravit rozsáhlejší setkání těchto center v průběhu podzimu, nejspíše před zahájením 62. sjezdu, a to za účasti reprezentantů zdravotních pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví a vyjasnit si některé sporné momenty a předpokládaný další průběh této terapie v ČR.

Za významnou považujeme i spolupráci s pacientskými organizacemi. V civilizovaném světě hrají tyto organizace důležitou roli v řadě aspektů zdravotnictví a začíná tomu tak být i u nás. Jedním z úkolů výboru ČRS je maximální vstřícnost z hlediska spolupráce s organizacemi pa-cientů a odborná či jiná pomoc pro jejich činnost. Podstatná je pro nás zpětná vazba a návrhy, připomínky či komentáře jsou inspirující a bereme je velmi vážně.

Přeji Vám všem, členům České revmatologické společnost, čtenářům České revmatologie i všem ostatním, abyste se při našich setkáních, konferencích a kongresech nenudili, ale měli pocit, že tato setkání byla k něčemu užitečná, poučila Vás a pomohla ve Vaší každodenní praxi.

Jiří Vencovský

Předseda České revmatologické společnosti.


Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie Revmatologie

Článek vyšel v časopise

Česká revmatologie

Číslo 1

2018 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×