Poruchy ženské sexuální touhy - prevalence, klasifikace a možnosti terapie


Autoři: P. Turčan
Vyšlo v časopise: Čes. Gynek.2011, 76, č. 1 s. 64
Kategorie: Dopis čtenáře

Poruchy ženské sexuální touhy jsou oblastí poměrně složitou a na řešení obvykle časově náročnou. Obsahově je zde představená práce věnována poruše snížené sexuální touhy (Hypoactive Sexual Desire Disorder- HSDD). Přítomnost této poruchy je dána mnoha faktory, které je někdy velice obtížné přesněji definovat. Vždyť jako jedinci se od sebe naprosto lišíme, každý z nás prožívá různé situace jinak a jinak je sám v sobě zpracovává. Lišíme se nejenom faktory vrozenými a geneticky danými, ale stejně tak procházíme již od narození jiným prostředím a prožíváme jiné zážitky, které nás ovlivňují jak negativně, tak pozitivně. To vše má vliv nejenom na naše vzorce chování, ale i na sexua­litu a její projevy. Proto je velice obtížné stanovit, co je ještě normální, a co už ne. Pro některé z nás je mít chuť na sex například jednou za měsíc přijatelné a postačující pro naplnění našich potřeb, pro jiné už ne. Při stanovení diagnózy HSDD je tedy bezpodmínečně nutné si uvědomit fakt, že nestačí pouhá přítomnost trvalého nebo opakujícího se nedostatku sexuální fantazie nebo sexuálních myšlenek, nebo pokles či ztráta chuti přijímat sexuální aktivitu. Nutnou podmínkou je rovněž druhá část definice: výskyt výše uvedených faktorů nám musí působit potíže v osobním nebo partnerském životě.

Velice si cením skutečně novodobého pohledu autorů práce na danou problematiku. Myslím, že mnoho z nás v gynekologické ordinaci se často na potíže žen v sexua­litě bojíme zeptat, protože jim buď neumíme pomoci a (nebo) si uvědomujeme, že řešení této problematiky by nám zabralo příliš mnoho času, který jim v podmínkách naší gynekologické praxe prakticky nemůžeme věnovat. Asi málokdo z nás by si mohl dovolit běžně strávit s pacientkou v ordinaci celou jednu hodinu. A řešení uvedené problematiky si tento čas v naprosté většině případů opravdu vyžaduje. Přesto jsem velice rád, že se tato práce dostává k připomenutí a získání nového pohledu na věc nám všem. Byl bych rád, kdybychom si z ní všichni mohli pro praxi vzít alespoň jednu věc – nebojme se žen zeptat i na jejich sexuální život, i když nejsme připraveni nebo zařízeni na to, abychom jej mohli řešit.

V České republice máme oproti jiným zemím výhodu v tom, že u nás existuje síť sexuologických ordinací, kam je možné tyto ženy odeslat a kde jim bude poskytnuta patřičná odborná pomoc lékaři s atestací v oboru sexuologie, která má u nás hlubokou historickou tradici. Vždyť již v roce 1921 vznikl při Lékařské fakultě Karlovy univerzity v Praze „Ústav pro sexuální patologii“, který byl později za vedení profesora Josefa Hynie přejmenován na „Sexuologický ústav“.

V současnosti u nás existuje atestační obor sexuologie a aprobaci v oboru mohou získat lékaři z odborností gynekologie a porodnictví, psychiatrie a urologie. Ceňme si této skutečnosti a nebojme se pacientek zeptat i na to, o čem se samy bojí nebo stydí mluvit.

MUDr. Pavel Turčan

vedoucí lékař

Centrum MEDIOL

Ordinace sexuologie a andrologie

OlomoucŠtítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie

Číslo 1

2011 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se