Profesor Jan Pfeiffer zemřel


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2019; 158: 164
Kategorie: Osobní zprávy

Před půldruhým rokem (ČLČ 2018; 157: 104) jsme uveřejnili obsáhlé laudatio, jež profesoru MUDr. Janu Pfeifferovi, DrSc., věnovala jeho žačka, prof. MUDr. Olga Švestková, Ph.D., která tak nenadále odešla v prosinci minulého roku. Nyní přichází další smutná zpráva – 4. srpna 2019 skonal ve věku 91 let i profesor Pfeiffer.


Označení „otec moderní české rehabilitace“ mu patří právem. Jeho profesní život byl dlouhá léta spojen s Hennerovou neurologickou klinikou, ale zásadně ho ovlivnila práce v Jedličkové ústavu, pro který pracoval neuvěřitelných 65 let. Na začátku sedmdesátých let se stal vedoucím rehabilitačního oddělení tehdejší Fakultní nemocnice II a v roce 1986, kdy byl jmenován profesorem, přednostou Kliniky rehabilitačního lékařství a na tomto pracovišti byl činný téměř až do své smrti. Získal řadu ocenění včetně Medaile Josefa Hlávky a výroční ceny Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. Byl vysoce uznávaný na mezinárodních fórech, kde vždy aktivně vystupoval. Jen koncepci systému rehabilitace v České republice se mu prosadit nepodařilo.

Všichni, kdo se s panem profesorem setkali, nezapomenou na jeho laskavou povahu, ochotu vždy pomoci (která nepochybně vycházela mimo jiné z jeho činnosti skautské) a také na jeho mimořádné znalosti i mimo vlastní medicínu – ze zoologie, botaniky či historie.

redakce


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých

Číslo 3-4

2019 Číslo 3-4
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Akutní difuzní bolest břicha může vést k diagnóze vzácného onemocnění
nový kurz
Autoři:

Antikoagulační terapie v sekundární prevenci ischemické CMP aneb co všechno se může stát…
Autoři:

Vzácné poruchy zraku a jejich genetické testování
Autoři: prof. MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Praktické aspekty mezioborové spolupráce při diagnostice a léčbě srdečního selhání
Autoři: MUDr. Sylvie Štrégl Hrušková, prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., prof. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc., MUDr. Marie Lazárová

Praktický lékař – spojka mezi pacientem a specialistou
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se