-
Články
Top novinky
Reklama- Vzdělávání
- Časopisy
Top články
Nové číslo
- Témata
Top novinky
Reklama- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Nové podcasty
Reklama- Kariéra
Doporučené pozice
Reklama- Praxe
Top novinky
ReklamaBlahopřání Ing. Ludmile Kazdové, CSc.
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2018; 157: 108
Kategorie: Osobní zprávy
Koncem března oslavila kulaté narozeniny jedna z nejvýznamnějších osobností tuzemské experimentální diabetologie a metabolismu, Ing. Ludmila Kazdová, CSc., dlouholetá vedoucí Oddělení metabolismu diabetu Centra experimentální medicíny IKEM.
Narodila se 23. března 1938 v Praze, v roce 1961 absolvovala studium na Vysoké škole zemědělské a pracovala jako aspirant ve Výzkumném ústavu pro biochemii a farmacii. Celý svůj profesní život – a velkou měrou i osobní – věnovala experimentálnímu výzkumu v oblasti metabolismu a výživy a později diabetu.
V roce 1967 začala pracovat jako vědecká pracovnice v Ústavu pro výzkum výživy lidu v Praze-Krči, kde kromě klinického oddělení vzniklo velmi vědecky úspěšné oddělení experimentální fyziologie vedené MUDr. Pavlem Fábrym. Spolu s Lídou Kazdovou tu pracovala řada významných osobností, jako byl doc. MVDr. Antonín Vrána, DrSc., MUDr. J. Wenkeová, CSc., Ing. Hana Vavřínková, CSc., a další. Jejich práce v oblasti metabolismu sacharidů a zejména mobilizace, transportu a metabolismu tuků se již koncem 60. let dočkaly mezinárodního uznání.
Oddělení experimentální fyziologie přežilo veškeré reorganizační změny a pokračovalo ve své činnosti i po zrušení Ústavu pro výzkum výživy lidu a po vzniku IKEM v roce 1971. Lída Kazdová byla po celé dlouhé roky přednostkou a vedoucí tohoto pracoviště, které měnilo své názvy, ale vždy se orientovalo na experimentální metabolický výzkum.
Osobně jsem se s Lídou Kazdovou a Tondou Vránou seznámila na počátku 80. let, kdy jsem se začala věnovat inzulinové rezistenci. Oba pro mne byli studnicí moudrosti, protože se právě této problematice v experimentu věnovali. Vždyť kdo v oboru by neznal hypertriglyceridemické potkany – model inzulinové rezistence? Vzpomínám na kamarádskou atmosféru, která v jejich laboratoři v podzemních prostorách pavilonu A1 panovala, na spoustu legrace, kterou jsem s nimi zažila, na úprk na letišti ve Washingtonu, kde nám málem uletělo letadlo, i smutek a nevěřící úžas ve Valencii po smrti Tondy.
Lída je pro mě vzorem člověka, který miluje svou práci, je maximální odborník, náročný na sebe i druhé, je mu vlastní touha po poznání a při tom je schopen doceňovat běžné radosti života. Prostě ví, co je důležité. V oboru fyziologie metabolismu je jednou z nejvýznamnějších osobností v České republice. Je záviděníhodné, jak aktivní je ve výzkumu dosud. Databáze PubMed uvádí 182 odborných publikací, u nichž je autorkou či spoluautorkou, z nich plných 25 bylo publikováno v posledních 3 letech. V poslední době se podílí na plnění grantového projektu a je recenzentkou manuskriptů zaslaných do redakcí odborných domácích a několika zahraničních časopisů.
Vážená a milá Lído,
osobně smekám před Tvou invencí a pracovitostí. Byla a je s Tebou radost spolupracovat, nikdy jsem nezažila, že bys řekla ne, pokud jsem Tě o něco prosila, na požádání jsi byla schopná vyplodit použitelnou zprávu z grantových projektů, zpracovat a zhodnotit výsledky, a to vždy v dokonalé formě, která nepotřebovala revizi. Navíc Tě to všechno vždycky evidentně bavilo, takže nebyl problém Tě kdykoliv zastihnout v laboratoři nebo v pracovně.
Dovol mi, abych se jménem výboru České diabetologické společnosti ČLS JEP i jménem svým připojila k zástupu gratulantů a poděkovala Ti za vše dobré, co jsi pro výzkum v oboru metabolismu, výživy a diabetu udělala. Chtěla bych Ti do dalších let popřát hodně zdraví a svěžesti, radosti nejen z práce, ale i z rodiny, o které vím, že sis ji „vybrala“ moc dobře. Máme Tě rádi a doufám, že se na seminářích, poradách i osobních schůzkách budeme dlouho setkávat.
prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc.
přednostka Centra diabetologie IKEM
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Článek Niels Kaj Jerne (1911–1994)Článek 85 let prof. Marie BrodanovéČlánek Neopioidní analgetikaČlánek ÚvodemČlánek EditorialČlánek Léčba bolestí zad
Článek vyšel v časopiseČasopis lékařů českých
Nejčtenější tento týden
- Pomůže AI k rychlejšímu vývoji antibiotik na kapavku a MRSA?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- S prof. Vladimírem Paličkou o racionální suplementaci kalcia a vitaminu D v každodenní praxi
-
Všechny články tohoto čísla
- Přednáškové večery Spolku českých lékařů v Praze (květen – červen 2018)
- Niels Kaj Jerne (1911–1994)
-
Profesor Jan Pfeiffer očima studentky a spolupracovnice
(k 90. narozeninám prof. MUDr. Jana Pfeiffera, DrSc.) - Životní jubileum prof. MUDr. Sixta Hynieho, DrSc
- 85 let prof. Marie Brodanové
- Blahopřání Ing. Ludmile Kazdové, CSc.
- Úvodem
- Editorial
- Patofyziologie bolesti a její klinické aplikace
- Léčba bolestí zad
- Opioidy a nové trendy v léčbě bolesti
- Neopioidní analgetika
- Ovládání (úpravy) genomu na dosah anebo již v našich rukou?
- Ezofagogastrická junkce a její nádory – poznámky k definici a klasifikaci
- Hereditární formy karcinomu prsu: genetická etiologie a současné možnosti prevence a chirurgické léčby
- Současnost a budoucnost farmakoterapie závažných psychických poruch
- Časopis lékařů českých
- Archiv čísel
- Aktuální číslo
- Informace o časopisu
Nejčtenější v tomto čísle- Neopioidní analgetika
- Patofyziologie bolesti a její klinické aplikace
- Opioidy a nové trendy v léčbě bolesti
- Léčba bolestí zad
Kurzy
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Autoři: prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., MUDr. Petr Kasalický, CSc., MUDr. Jan Rosa, Ing. Pavel Havlík, Ing. Jan Adam, Hana Hejnová, DiS., Jana Křenková
Autoři: MUDr. Irena Krčmová, CSc.
Autoři: MDDr. Eleonóra Ivančová, PhD., MHA
Autoři: prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, DrSc.
Všechny kurzyPřihlášení#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zapomenuté hesloZadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
- Vzdělávání