Cetkovská P, Pizinger K, Štork J.: KOŽNÍ ZMĚNY U INTERNÍCH ONEMOCNĚNÍ


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2010; 149: 437
Kategorie: Knihy

Praha: Grada Publishing 2010, 192 s., cena 699 Kč. ISBN 978-80-247-1004-4.

Je to asi můj úděl nebo osud, že když se na obzoru objeví Dermatologie z pohledu vnitřních chorob, pak dozajista buď překlad, nebo recenze padne na moji hlavu. Kdyby nebylo to množství práce v pozadí obou činností, pak by to bylo bohulibé a pro mne osobně velice poučné. Zejména, když jde o překlady – jeden z maďarštiny a druhý z němčiny. První knihou byl překlad László Tõrõka: A bõrtunetek áltnalános diagnosztikai jelentõsége – Medicina Kõnyvkiadó Rt., Budapesť 1995 a druhou Hauterscheinungen bei Erkrankungen innerer Organe-Barth Leipzig 1997. Třetí jsem vytvořil svým překladem Kožní projevy při chorobách vnitřních orgánů. Profesor Tõrõk nesmírně sympatický člověk, nadaný znalostí celé plejády řečí – až na češtinu – pojal problém jako onemocnění různých tělních dermadromů a na nich pak důsledně specifikoval kožní poruchy. Tento přístup je značně blízko pohledu Šťávy, jehož kniha ve své době byla velice nápomocná mladým dermatologům – přesně tak, jak se o tom zmiňuje paní docentka Cetkovská. Toto všechno pak vyústilo v knihu zbrusu novou, navíc s náležitými poznatky ze současné dermatovenerologie.

jp_32507_f_1
jp_32507_f_1

Také kniha docentky Petry Cetkovské a spoluautorů profesorů Karla Pizingera a Jiřího Štorka vychází z internistického dělení, kde autoři popisují všechny známé jevy na kůži a vysvětlují jejich podstatu. Spolu s krásnými a pečlivě vybranými obrázky tak publikace neponechává čtenáři žádné místo pro pochybnosti. Správným doplněním jsou i časté mikroskopické dokumentární snímky, na nichž je dobře patrná praxe jejich původce. Některé snímky jsou skutečně mimořádně dobré. Stejně cenné je i zařazení několika mezinárodních tabulek, které dobře instruují některé obtížně pochopitelné souvislosti – zejména v oblasti lymfoproliferativních chorob. Některé kapitoly v podrobnostech překonávají dokonce i učebnice interní medicíny, což je nejen chvályhodné, ale navíc to v dermatologovi navozuje hrdost na jeho vlastní obor.

Knih s touto tematickou náplní bylo několik, a tak pro mne jako učitele bylo velice nesnadné doporučovat posluchačům náležitou učebnici, která by mohla splnit všechna kritéria budoucích examinátorů. Tato starost však u této knihy odpadá – je tam totiž vše, co může moje šedesátiletá praxe žádat, a to včetně literárních citací, z nichž většina je nejen dosažitelná ale také dostatečně kompetentní.

Je čas přivítat docentku Cetkovskou spolu s profesory Pizingerem a Štorkem mezi dermatovenerology – učitele, jejichž stopy budou v myslích posluchačů existovat až do jejich důchodového věku.

prof. MUDr. Pavel Barták, CSc.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Progredující fibrotizující intersticiální plicní procesy
nový kurz
Autoři:

Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se