Nová antibiotika, efluxní pumpy a překonávání rezistence k antibiotikům


New antibiotics, efflux pumps and overcoming resistance

Antibiotic resistance is a contemporary problem affecting patients, doctors, microbiologists and the wider medical community. The patients include both those who are hospitalised and those treated in the community. The doctors include physicians and surgeons alike. The wider medical community is affected by outbreaks, bed closures, costs and a far-reaching impact on the efficient functioning of the healthcare system. Solutions to the problem of antibiotic resistance are often at odds with the practical need for doctors to treat patients with the very antibiotics which are fuelling the problem.

Key words:
efflux pump, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii, tigecycline.


Autoři: Mcintosh E. David G.
Působiště autorů: Department of Infectious and Tropical Diseases, 1st Faculty of Medicine, Charles University, Prague
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2007; 146: 102-106
Kategorie: Přehledový článek

Souhrn

Rezistence na antibiotika je v současnosti problém, který ovlivňuje pacienty, lékaře, mikrobiology i širší zdravotnickou obec. Zahrnuje jak hospitalizované pacienty, tak ty, kteří jsou léčeni mimo nemocniční zařízení. Z lékařů problematika zasahuje do činnosti jak chirurgů, tak ostatních specialistů. Širší zdravotnická obec je pak zasažena uzavíráním lůžkových kapacit, zvýšením finančních nákladů a následnými důsledky ve fungování zdravotnického systému při vypuknutí epidemií. Řešení problematiky rezistence na antibiotika je často ztěžováno praktickou potřebou lékařů léčit pacienty právě těmi antibiotiky, které problém zhoršují.

Klíčová slova:
efluxní pumpa, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii, tigecycline.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se