Hnutí Pro život ČR a jeho Linka pomoci – podpora při nátlaku k umělému potratu

19. 10. 2018

Chybějící podpora ze strany partnera, rodiny, ale i odborníků – právě to mnoho žen udává jako důvod, proč podstoupí umělé ukončení těhotenství. Potvrzují to pracovnice Linky pomoci, která poskytuje pomoc a poradenství ženám, jež se cítí být nuceny k potratu. Na základě zkušeností této linky vznikl projekt „Nesoudíme. Pomáháme“.

Linka pomoci, kterou provozuje Hnutí Pro život ČR, funguje jako bezplatná poradna poskytující pomoc ženám při nečekaném těhotenství, v souvislosti s nátlakem okolí k podstoupení potratu nebo v traumatických situacích po interrupci. Ročně se na linku obrátí průměrně 400 žen a téměř 80 % z nich udává, že se cítí být pod tlakem k umělému přerušení těhotenství.

Podpora po telefonu i e-mailem

V rámci projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ se mohou ženy i jejich rodiny obracet na telefonickou Linku pomoci (číslo 800 108 000), která je dostupná 24 hodin denně. Její hlavní činnost spočívá v podpoře při hledání nejlepšího možného řešení nastalé životní situace, v krizové intervenci s odbornou psychoterapeutickou pomocí, ale i v pomoci v administrativní a právní rovině. Ženy se mohou na odborně vyškolené konzultantky obracet také e-mailem (poradna@linkapomoci.cz). Všechny konzultantky absolvovaly akreditované kurzy krizové intervence a dodržují zásadu mlčenlivosti a obecný etický kodex, který je pro Linku pomoci závazný.

Široké spektrum pomoci

V souvislosti s nečekaným těhotenstvím, ale i těhotenstvím obecně mohou vyvstat témata vyžadující různou odbornou pomoc. Linka pomáhá zprostředkovat kontakt s odborníky z oboru gynekologie, genetiky či psychologie. Konzultantky mohou pomoci s vyhledáním sociálního pracovníka, rodinného poradce nebo právníka. Veškerý kontakt žen s Linkou pomoci může probíhat anonymně, bez poskytnutí jakýchkoliv osobních údajů.

Videospot na podporu projektu „Nesoudíme. Pomáháme“

Nový videospot s názvem „Miláčku, já jsem těhotnej“ rozšiřuje povědomí o problematice nátlaku k podstoupení potratu ze strany partnera. Video, které je určeno pro veřejnoprávní média i sociální sítě, připomíná odpovědnost muže za ženu a počaté dítě. Jeho cílem je povzbudit muže, aby byli ženám skutečnou oporou a nezneužívali jejich zranitelnost v počátku těhotenství, protože řada žen podstupujících potrat tak činí pod nátlakem.

Hnutí Pro život ČR je přesvědčeno, že problém umělých potratů nelze vyřešit direktivními státními zásahy, a snaží se apelovat na muže, aby byli ženám oporou a neřešili obtížné rodinné situace spojené s nečekaným těhotenstvím jeho umělým ukončením.

(pak)

Zdroje:
1. Nesoudíme. Pomáháme. Dostupné na: hnutiprozivot.cz/nesoudime-pomahame
2. Linka pomoci. Dostupné na: https://hnutiprozivot.cz/linka-pomoci
3. Miláčku, já jsem těhotnej – nový videospot projektu Nesoudíme. Pomáháme. Dostupné na: https://hnutiprozivot.cz/nesoudime-pomahame/2742-milacku-ja-jsem-tehotnej-novy-videospot-projektu-nesoudime-pomahameŠtítky
Gynekologie a porodnictví Psychologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se