Hypomagnezémie a chronický deficit hořčíku – souvislosti, projevy a suplementace

17. 4. 2018

Klinické studie opakovaně prokazují, že nedostatek hořčíku v organismu má souvislost s řadou onemocnění. Na rozdíl od vápníku, draslíku a sodíku, jejichž patofyziologie je dobře popsána, se hořčíku věnuje menší pozornost. Chronický deficit bývá podceňován a mnohdy zůstává nediagnostikován.

Hypomagnezémie a chronický deficit hořčíku

Přibližně 60 % hořčíku je uloženo v kostech, 40 % v buňkách a jen 1 % v krvi. Sérová koncentrace proto nemusí přesně vypovídat o množství hořčíku v organismu. Nedostatek hořčíku má dvě různé formy – akutní hypomagnezémii a chronický deficit hořčíku. Akutní hypomagnezémie má řadu klinických projevů, například křeče, nystagmus nebo poruchu srdečního rytmu. Organismus v takovém případě rychle reaguje na intravenózní podání hořčíku. Chronickým deficitem hořčíku souvisejícím s jeho sníženou hladinou v buňkách a kostech mohou pacienti trpět i přesto, že u nich byla zjištěna normální sérová koncentrace. Chronický nedostatek tohoto prvku hraje roli například při rozvoji osteoporózy nebo zvyšuje riziko zlomenin a léčba takového stavu je dlouhodobým procesem.

Projevy deficitu a rizikové skupiny

Přímé dopady deficitu hořčíku na srdeční rytmus a glukózovou toleranci zkoumala unikátní studie, do níž bylo zapojeno 13 postmenopauzálních žen. Účastnice dobrovolně snížily příjem hořčíku ve stravě přibližně na třetinu doporučeného denního množství. Po 3 měsících byly − navzdory zjištěné normomagnezémii − u 8 žen pozorovány abnormality v srdečním rytmu. Narušená glukózová tolerance byla prokázána u 10 účastnic. Přestože se jednalo o studii malého rozsahu, její zjištění byla v souladu s poznatky dalších studií. Potvrdilo se také, že osoby vyššího věku jsou v souvislosti s deficitem hořčíku rizikovou skupinou. Svůj podíl na tom může mít snížená hladina estrogenu v tomto věku, která vede ke zvýšené magnezurii.

Hodnota sérové koncentrace hořčíku je důležitým ukazatelem, který přispívá k identifikaci osob s hypomagnezémií. Neměla by ale sloužit jako nástroj vylučující chronický deficit. Diagnostika chronického nedostatku hořčíku vyžaduje pečlivé zhodnocení osobní a farmakologické anamnézy i stravovacích návyků. Pozornost by měla být věnována zejména rizikovým skupinám, mezi něž patří senioři, těhotné a kojící ženy, intenzivně sportující osoby a pacienti užívající například diuretika, inhibitory protonové pumpy nebo takrolimus.

Suplementace

U pacientů s hypomagnezémií je nejběžnějším terapeutickým postupem pomalé intravenózní podání hořčíku. V případě dlouhodobé suplementace se volí perorální forma. Ke zvýšení hladiny hořčíku většinou postačuje denní dávka 200 mg v dobře vstřebatelné formě. Ustáleného stavu plazmatické koncentrace hořčíku je v závislosti na dávkování dosaženo za 20−40 týdnů.

Závěr

Hypomagnezémie a chronický deficit hořčíku jsou přes jisté spojitosti dva odlišné stavy s rozdílnými mechanismy, projevy i odezvou na léčbu. Chronický deficit hořčíku může být provázen normálními hodnotami koncentrace hořčíku v séru, přestože kosti či buňky jsou postiženy jeho nedostatkem. Reakce na perorální suplementaci je v takových případech pomalá a může trvat až 40 týdnů.

(pak)

Zdroj: Ismail A. A. A., Ismail Y., Ismail A. A. Chronic magnesium deficiency and human disease; time for reappraisal? QJM 2017 Sep 22, doi: 10.1093/qjmed/hcx186.



Štítky
Gynekologie a porodnictví Interní lékařství Neurologie Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se