Biosimilární infliximab ve Francii se slevou 45 %

21. 9. 2015

Velká skupina francouzských nemocnic se rozhodla používat biosimilars infliximabu k léčbě pacientů s revmatoidní artritidou, Crohnovou chorobou a psoriázou. Biosimilars jsou biologické léčivé přípravky srovnatelné s originálními léky, které se objevují na farmakologickém trhu po skončení patentové ochrany. Důvodem zmíněného rozhodnutí byla významná sleva biosimilars infliximabu, která byla nemocnicím nabídnuta.

Inzerce

Velká skupina francouzských nemocnic se rozhodla používat biosimilars infliximabu k léčbě pacientů s revmatoidní artritidou, Crohnovou chorobou a psoriázou. Biosimilars jsou biologické léčivé přípravky srovnatelné s originálními léky, které se objevují na farmakologickém trhu po skončení patentové ochrany. Důvodem zmíněného rozhodnutí byla významná sleva biosimilars infliximabu, která byla nemocnicím nabídnuta.

General Agency for Health Products and Equipment (l’Agence Générale des Equipements et Produits de Santé – AGEPS/AP-HP) zahájila výběrové řízení dne 12. 2. 2015, odhadovaná hodnota tendru byla 6 milionů eur. Ve výběrovém řízení zvítězila farmaceutická společnost Hospira se sídlem v USA, vyrábějící mimo jiné generika. Společnost zvítězila s nabídkou snížení ceny biosimilárního infliximabu s obchodním názvem Inflectra o 45 % po započítání všech nabízených slev.

AP-HP konstatovala, že i když výsledkem výběrového řízení je možnost významného snížení finančních nákladů na léčbu, prioritou společnosti Hospira zůstává zejména kvalita, efektivita a bezpečnost biosimilárního léčiva. Originální biologický přípravek Remicade bude i nadále poskytnut všem pacientům, u kterých již byla léčba tímto preparátem zahájena. U všech nově diagnostikovaných pacientů bude biologická terapie zahájena biosimilárním infliximabem.

Francie je prvním evropským státem, který zvažuje vytvoření legislativního rámce k podávání biosimilars. Francouzská legislativa tak bude po schválení dekretů umožňovat lékárníkům ve Francii nahradit za určitých podmínek biologický preparát za biosimilars. Jednou z podmínek náhrady je, že se jedná o zahájení léčby a že předepisující lékař neoznačil předepsaný lék jako „nezastupitelný“.

Rozhodnutí výběrového řízení AP-HP umožní biosimilars, aby se staly významnou součástí ekonomického trhu země. Výše zmíněná situace není prvním případem, ve kterém byl biosimilární infliximab na evropském trhu nabídnut s významnou slevou. Farmaceutická společnost Orion Pharma navrhla v Norsku redukci ceny o 72 % pro biosimilární infliximab s obchodním názvem Remsima. Tato nabídka snižovala o 69 % náklady na originální přípravek Remicade, nabízený firmou MSD.

(moa)

Zdroj: GaBI Online – Generics and Biosimilars Initiative. France to allow biosimilars substitution [www. gabionline.net]. Mol, Belgium: Pro Pharma Communications International [cited 2015 Jul 31]. Available from: http://www.gabionline.net/Policies-Legislation/France-to-allow-biosimilars-substitution



Štítky
Farmacie Hematologie a transfuzní lékařství Onkologie Revmatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se