Harpagofyt ležatý − přírodní přípravek k tlumení bolesti pohybového aparátu

26. 9. 2016

Výtažek z harpagofytu ležatého je v moderním lékařství používán jako tradiční rostlinný léčivý přípravek k podpůrné léčbě lehkých bolestí zad, zátylku, kloubů a svalů, ale také ranní ztuhlosti v důsledku revmatických chorob. Jeho užívání je založeno výlučně na zkušenosti z dlouhodobého použití.

Výtažek z harpagofytu ležatého je v moderním lékařství používán jako tradiční rostlinný léčivý přípravek k podpůrné léčbě lehkých bolestí zad, zátylku, kloubů a svalů, ale také ranní ztuhlosti v důsledku revmatických chorob. Jeho užívání je založeno výlučně na zkušenosti z dlouhodobého použití.

Africká pouštní rostlina

Harpagofyt ležatý (Harphagophytum procumbens) je rostlina z čeledi sezamovitých, která se vyskytuje pouze v jihozápadních afrických pouštních oblastech. Extrakt z rostliny je již dlouhou dobu používán místními domorodci jako fytofarmakum k mírnění bolestí pohybového aparátu, ale také proti zažívacím obtížím. Do Evropy byl přivezen jako léčivá rostlina již v polovině minulého století.

Základ extraktu je získáván z bohatě rozvětvených sekundárních kořenů s hlízami, které se nalézají asi ve dvoumetrové hloubce. Hlízy jsou omývány, nařezány na tenké proužky, usušeny, strojově rozmělněny a prodávány. Kultivace rostliny mimo Afriku se kvůli jejím specifickým klimatickým požadavkům jeví jako nemožná.

Extrakt z harpagofytu je dostupný v tabletové formě. Jedná se například o tablety s obsahem 600 mg extraktu Harpagophyti radicis extractum siccum, které jsou obvykle užívány v dávce jedné tablety ráno a večer.

Mechanismus účinku

Hlavní látky obsažené v sekundární hlíze jsou iridoidní glykosidy, z nichž se jedná především o harpagosid. Mechanismus účinku zatím nebyl plně objasněn. Předpokládá se komplexní účinek na více místech. Mezi hlavní mechanismy tak patří inhibice syntézy eikosanoidů (leukotrienů, tromboxanů a prostaglandinů), ovlivnění interleukinů, TNF-α a NO-syntázy iNOS.

Harpagofyt přitom vykazuje dobrou gastrointestinální snášenlivost a výborný bezpečnostní profil užitek/riziko. Systematický přehled publikovaný Vlachojannisovou a jejími spolupracovníky v roce 2008, zabývající se bezpečností harpagofytu v terapii osteoartritidy a bolestí dolního úseku páteře (low back pain), prokázal, že se v žádné dvojitě zaslepené studii nevyskytla vyšší incidence komplikací než u placeba.

Výsledky studie

Dostupná literatura v rámci aktuální monografie ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy) dokládá pozitivní obraz účinnosti a snášenlivosti harpagofytu. Příkladem může být dvojitě zaslepená randomizovaná placebem kontrolovaná studie hodnotící účinek extraktu z harpagofytu na zmírnění bolestí v oblasti zad u 63 pacientů.

Při 4týdenní léčbě došlo k poklesu klinické intenzity bolesti svalů hodnocené pomocí vizuální analogové škály (VAS) o 45,8 %, kdežto u placeba došlo k mírnému vzestupu o 1,5 %. Test rezistence svalů prokázal vysoce signifikantní redukci ztuhlosti o 25,3 %. Tolerance bolesti určená v testu ischemie svalů byla pomocí harpagofytu zlepšena o 61,1 %. Během studie nebyly hlášeny žádné závažné nežádoucí účinky.

Závěr

Harpagofyt není příliš vhodný k použití při akutních, silných bolestech. Své uplatnění nachází v terapii dlouhodobých mírných bolestí kloubů a krátké ranní ztuhlosti. Výhodou přípravku je jeho velmi dobrá dlouhodobá snášenlivost a zároveň fakt, že u pacientů může snížit míru užívání léků ze skupiny nesteroidních antiflogistik.

(holi)

Zdroje:
1. Vlachojannis J. et al. Systematic review on the safety of Harpagophytum preparations for osteoarthritic and low back pain. Phytother Res 2008; 22 (2): 149−152.
2. ESCOP Monographs. The Scientific Foundation for Herbal Medicinal Products (2nd ed.). Thieme. Supplement 2009; 135−146. 
3. SPC Harpagofyt ležatý Apomedica 600 mg potahované tablety.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se