Biologická léčba idiopatických střevních zánětů

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno:
Datum publikace: 26. 10. 2016
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Biologická léčba se stala novou a velmi účinnou léčebnou modalitou v řadě oborů současné medicíny. V gastroenterologii je biologická léčba užívána již téměř dvacet let k léčbě nejzávažnějších forem idiopatických střevních zánětů, zejména Crohnovy nemoci, ale i ulcerózní kolitidy. Do klinické praxe byly prozatím zavedeny čtyři preparáty, kde účinnou látkou jsou ve většině případů protilátky proti TNF- α.
Efekt léčby je velmi dobrý nejen pro navození remise střevního zánětu, ale i pro dlouhodobou udržovací léčbu. Nežádoucí účinky a komplikace biologické léčby nejsou časté, ale vzhledem k tomu, že mohou být velmi závažné, je třeba před nasazením léčby pacienta pečlivě vyšetřit a během léčby intenzivně monitorovat.


Autor kurzu: 
MUDr. Michal Konečný, Ph.D. Medailonek autora kurzu
MUDr. Michal Konečný, Ph.D. promoval v roce 1989 na LF UP Olomouc. Dlouhodobě pracuje na II. Interní klinice gastro - enterologické a hepatologické FN Olomouc jako zástupce přednosty pro léčebnou péči. Věnuje se problematice krvácení do trávicího traktu, digestivní endoskopii a idiopatickým střevním zánětům.
V roce 2001 obhájil disertační práci na téma „Dlouhodobé sledování nemocných s idiopatickými střevními záněty s ohledem na výskyt dysplastických změn a zhoubných nádorů“. Působí jako odborný asistent ve výuce pregraduálních i postgraduálních studentů. Publikuje v odborných časopisech, aktivně prezentuje na konferencích i vzdělávacích akcích.
Je členem České gastroenterologické společnosti, České internistické společnosti a Pracovní skupiny pro IBD.
Odborná garance: Prof. MUDr. Jiří Ehrmann, Ph.D., Prof. MUDr. Jiří Ehrmann, CSc.
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se