Volodymyr Shylov – vystoupení k aktuální problematice válečných zločinů na Ukrajině.


Vyšlo v časopise: Soud Lék., 68, 2023, No. 2, p. 24
Kategorie: Příspěvek editora

Mezinárodní konference Válečné zločiny - minulost, přítomnost, budoucnost.
Plzeň, 1. 2. 2023

Uspořádat konferenci, která by se zaobírala válečnými zločiny, plánovala Generální inspekce bezpečnostních sborů ve spolupráci s Fakultou právnickou ZČU v Plzni již několik let. Mělo se jednat samozřejmě o válečné zločiny v historii. Nikdo tenkrát netušil, že by toto téma mohlo být v civilizované Evropě ještě někdy aktuální. A stalo se. Ostatně po 1. světové válce byl také celý svět přesvědčen, že se takové hrůzy nikdy již opakovat nemohou, a nakonec realita byla ještě horší. Stačí však jediný pohled na současnou Ukrajinu a všechny ideály jdou vniveč. Proto není divu, že válka na Ukrajině byla sice ne jediným, ale rozhodně nejžhavějším tématem celé konference. Prvním přednášejícím byl člověk nad jiné povolaný, kdy nikdo ve světě nemůže mít čerstvější a přesnější informace než on. Volodymir Shylov, vedoucí Oddělení válečných zločinů Hlavního úřadu vyšetřování Ukrajiny. Ve své téměř hodinové úvodní přednášce popisoval situace, které si kulturní člověk stěží dokáže jenom představit. Příklady, kdy tank, který přijede před nemocnici a střílí do budovy plné pacientů, či vojáci Ruské federace, kteří pod samopalem naženou mladé Ukrajinky do místnosti a tam je jako součást výslechu postupně znásilňují, hovoří za vše ostatní. Je pouze škoda, že jeho přednáška nebyla více dokumentována. Informace, že jenom na civilní ukrajinské cíle bylo z Ruska do února tohoto roku vypáleno více než 5000 raket nebo že do konce ledna 2023 padlo jenom civilních obětí 17 831 a ke stejnému datu bylo zraněno 1376 dětí, by zasloužilo alespoň základní tabulkové zpracování. Posluchači s vizuální pamětí by tak rozhodně měli lepší možnost představy a zapamatování. V závěru své prezentace hovořil Volodymir Shylov nejenom o proběhlých událostech, ale i o hrozbách do budoucnosti. Rizika katastrofy možného útoku na jaderné elektrárny jsou všeobecně známá a běžně se o nich píše i v našem tisku. Na Ukrajině je ale stále více používán naší širší veřejností doposud opomíjený termín „ekocida“. Jde o rozsáhlou devastaci životního prostředí. Ruku na srdce, kdo z nás si dovede představit např. důsledky zničení Kachovské přehradní zdi, když do této vodní nádrže by se náš Orlík vešel 25x.

Je nutné konstatovat, že ke cti oddělení, které vede, bezpochyby patří i to, že stejnou měrou registrují, vyšetřují a v současné době již i stíhají zločiny páchané jak ruskou, tak ukrajinskou stranou.

Co říci na závěr? Že by celý svět přivítal, kdyby toto oddělení mohlo začít propouštět zaměstnance z důvodu jejich naprosté pracovní nevytíženosti? To je ale asi utopie.

Miroslav Hirt, únor 2023.

Co říci na závěr? Že by celý svět přivítal, kdyby toto oddělení mohlo začít propouštět zaměstnance z důvodu jejich naprosté pracovní nevytíženosti? To je ale asi utopie.


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se