-
Články
Top novinky
Reklama- Vzdělávání
- Časopisy
Top články
Nové číslo
- Témata
Top novinky
Reklama- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Nové podcasty
Reklama- Kariéra
Doporučené pozice
Reklama- Praxe
Top novinky
ReklamaTechnika „Small bite“ = uzávěr, na kterém záleží
Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2025, roč. 104, č. 5, s. 221.
Kategorie: Kongresové zpravodajství
Workshop B. Braun s prof. Reném Fortelnym
V rámci 2. národního chirurgického kongresu v Olomouci proběhl odborný workshop pořádaný společností B. Braun ve spolupráci s prof. Reném Fortelnym, předním odborníkem a členem Evropské chirurgické rady v oblasti břišní chirurgie. Workshop se zaměřil na klíčové téma chirurgické praxe – uzávěr břišní stěny a prevence vzniku incizních kýl.
Prof. Fortelny zdůraznil, že správně provedený uzávěr fascie má zásadní vliv na prevenci pooperačních komplikací, a doplnil, že neméně důležitá je také prevence SSI (surgical site infection), a to jak v předoperačním období, během samotného výkonu, tak i v následné pooperační péči. Doporučil standardizovaný uzávěr technikou „Small bite“ s použitím dlouhodobě vstřebatelného elastického monofilního vlákna MonoMax. Sdílel své letité zkušenosti a výsledky studií, které potvrzují, že právě tato kombinace vede ke snížení výskytu incizních kýl i infekce. Zdůraznil význam rovnoměrného rozložení napětí ve tkáni, minimalizace traumatu a především precizního, opakovaně proveditelného stehu.
U rizikových pacientů doporučil doplnit uzávěr o profylaktickou síťku. Právě spojení techniky „Small bite“ a síťky se podle něho jeví jako nejúčinnější strategie pro uzávěr střední linie v těchto náročných případech.
Workshop nabídl účastníkům nejen teoretické poznatky, klinická data a konkrétní doporučení, ale také hands-on část, kde si mohli techniku sami vyzkoušet a ověřit její přínos v praxi.
Z workshopu zaznělo jasné poselství: standardizace, správná technika a vhodný materiál mohou znamenat rozdíl mezi komplikací a hladkým hojením.
Odhaduje se, že u více něž 90 % chronických ran je přítomen biofilm, který představuje hlavní překážku v jejich hojení. Co to vlastně biofilm je, jak vzniká a proč je jeho odstranění z rány tak zásadní pro úspěšnou léčbu? Tyto otázky byly zodpovězeny v průběhu sympozia společnosti B. Braun s názvem Mise Prontosan aneb jen čistá rána se může zhojit. Zásadní roli v procesu přípravy spodiny rány hraje výběr správného přípravku. Ideální řešení představuje produkt, který disponuje kombinací bezpečné antimikrobiální látky a povrchově aktivní látky se schopností narušit a odstranit z rány biofilm. To, že Prontosan tento předpoklad splňuje, ukázaly kazuistiky prezentované v závěru sympozia. Prontosan obsahuje betain, unikátní látku, která má schopnost proniknout, narušit a odstranit z rány biofilm, a připraví tak cestu pro působení antimikrobiální látky polyhexanid. Ten působí v ráně selektivně, má velmi nízkou toxicitu a podporuje hojení rány. Mise Prontosan už běží 20 let a má na svém kontě nespočet vyléčených pacientů.
Univ. Prof. Dr. Renè H. Fortelny.
Tato zpráva vznikla s podporou společnosti B. Braun Medical s.r.o.
Podrobnosti a výsledky studií k tomuto inovativnímu řešení najdete zde:
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína
Článek Lipom, nebo sarkomČlánek Onemocnění hltanu a jícnu
Článek vyšel v časopiseRozhledy v chirurgii
Nejčtenější tento týden
2025 Číslo 5- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- S MUDr. Petrou Vysočanovou o hypertenzi u diabetiků: Jak léčit skutečně účinně a bez zbytečných rizik?
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
-
Všechny články tohoto čísla
- Ohlédnutí za 2. národním chirurgickým kongresem 2025
- Zpráva z kongresu – 2. národní chirurgický kongres 2025
- Ocenění České chirurgické společnosti ČLS JEP
- Soutěž o nejlepší práce publikované v Rozhledech v chirurgii v roce 2024
- Lipom, nebo sarkom
- Enteroatmosferická píštěl – přehled literatury a současná doporučení
- „Obrovský“ kompozitný konvenčný/vretenobunkový lipóm podkožia
- Gangréna stěny břišní jako zdroj sepse: nezvyklá komplikace laparoskopické cholecystektomie – kazuistika aneb potřebujeme v 21. století oborové jednotky intenzivní péče?
- Damage control surgery – masivní plicní embolie komplikovaná silným krvácením z jater
- Česká chirurgická škola – některé milníky a letošní výročí
- Onemocnění hltanu a jícnu
- XXXI. jarní setkání Loket 2025
- Technika „Small bite“ = uzávěr, na kterém záleží
- 2. národní chirurgický kongres: HPB chirurgie v centru pozornosti
- Rozhledy v chirurgii
- Archiv čísel
- Aktuální číslo
- Informace o časopisu
Nejčtenější v tomto čísle- Enteroatmosferická píštěl – přehled literatury a současná doporučení
- Lipom, nebo sarkom
- Gangréna stěny břišní jako zdroj sepse: nezvyklá komplikace laparoskopické cholecystektomie – kazuistika aneb potřebujeme v 21. století oborové jednotky intenzivní péče?
- Damage control surgery – masivní plicní embolie komplikovaná silným krvácením z jater
Kurzy
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Autoři: prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., MUDr. Petr Kasalický, CSc., MUDr. Jan Rosa, Ing. Pavel Havlík, Ing. Jan Adam, Hana Hejnová, DiS., Jana Křenková
Autoři: MUDr. Irena Krčmová, CSc.
Autoři: MDDr. Eleonóra Ivančová, PhD., MHA
Autoři: prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, DrSc.
Všechny kurzyPřihlášení#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zapomenuté hesloZadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
- Vzdělávání