Hagovská M.: Prehľad neurológie pre fyzioterapeutov


Vyšlo v časopise: Rehabil. fyz. Lék., 19, 2012, No. 2, pp. 98.
Kategorie: Recenze knihy

Košice, 2011, Knihy Hanzluvka Košice, 139 stran, ISBN 978 - 80 - 89546-01-5.

Neurologická onemocnění často způsobují trvalé následky, disabilitu různého rozsahu a těžké funkční důsledky. Základním etickým požadavkem je, aby pacienti po ukončení akutní lékařské starostlivosti dosáhli co nejlepší kvalitu života a soběstačnost. Fázový model neurorehabilitace, který zabezpečuje kvalitu rehabilitačního procesu, není všude standardně používán. Tento model je možné využít i v rámci rehabilitace a jiných onemocnění. Efektivní fyzioterapie pacientů s neurologickým onemocněním vyžaduje kvalitní diagnostiku lékařů, na kterou navazuje cílená neurorehabilitace.

Recenzovaná publikace podává v úvodních kapitolách přehled základních principů fázového modelu a mezinárodní klasifikaci funkčních schopností, disability a zdraví v neurorehabilitaci. Po úvodu následují kapitoly týkající se poranění mozku, poruch vědomí, neurorehabilitace pacientů v kómatu a s Apalickým syndromem. V dalších kapitolách podává publikace obecné informace o polohování, fyzioterapii v neurologii, fyzikální léčbě v neurologii, ergoterapii, logopedii, neuropsychologii. Autorka se také detailněji zabývá nemocemi periferních nervů, primárními svalovými onemocněními, neuralgiemi, polyneuropatiemi, extrapyramidovými poruchami a jejich následnou fyzioterapií. Velká pozornost je věnována nemocem spojeným s poškozením centrálního nervového systému a míchy. Obsahem závěrečných kapitol je podrobně zpracovaná etiologie a symptomy vertebrogenních onemocnění a jejich následné rehabilitaci. Hodnotící systémy, testy a testování v neurorehabilitaci věcně problematiku publikace doplňují

Předkládaná publikace přibližuje odborné písemnictví oboru fyzioterapie a příbuzných oborů. Kniha vyniká komplexností prezentovaných informací a přehlednou obrázkovou dokumentací. Cílem výukového textu je představit problematiku neurologie více do hloubky a seznámit nás se zásadami fyzioterapie u jednotlivých neurologických onemocnění. Publikace by měla patřit mezi základní příručky pregraduálního vzdělávání fyzioterapeuta.

PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, Ph.D.

REHASPRING®, Rehabilitační centrum

prevence – terapie – vzdělávání

Akreditované pracoviště MZČR, Čelákovice


Štítky
Fyzioterapie Rehabilitace Tělovýchovné lékařství

Článek vyšel v časopise

Rehabilitace a fyzikální lékařství

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se