Hagovská M.: Prehľad neurológie pre fyzioterapeutov


Vyšlo v časopise: Rehabil. fyz. Lék., 19, 2012, No. 2, pp. 98.
Kategorie: Recenze knihy

Košice, 2011, Knihy Hanzluvka Košice, 139 stran, ISBN 978 - 80 - 89546-01-5.

Neurologická onemocnění často způsobují trvalé následky, disabilitu různého rozsahu a těžké funkční důsledky. Základním etickým požadavkem je, aby pacienti po ukončení akutní lékařské starostlivosti dosáhli co nejlepší kvalitu života a soběstačnost. Fázový model neurorehabilitace, který zabezpečuje kvalitu rehabilitačního procesu, není všude standardně používán. Tento model je možné využít i v rámci rehabilitace a jiných onemocnění. Efektivní fyzioterapie pacientů s neurologickým onemocněním vyžaduje kvalitní diagnostiku lékařů, na kterou navazuje cílená neurorehabilitace.

Recenzovaná publikace podává v úvodních kapitolách přehled základních principů fázového modelu a mezinárodní klasifikaci funkčních schopností, disability a zdraví v neurorehabilitaci. Po úvodu následují kapitoly týkající se poranění mozku, poruch vědomí, neurorehabilitace pacientů v kómatu a s Apalickým syndromem. V dalších kapitolách podává publikace obecné informace o polohování, fyzioterapii v neurologii, fyzikální léčbě v neurologii, ergoterapii, logopedii, neuropsychologii. Autorka se také detailněji zabývá nemocemi periferních nervů, primárními svalovými onemocněními, neuralgiemi, polyneuropatiemi, extrapyramidovými poruchami a jejich následnou fyzioterapií. Velká pozornost je věnována nemocem spojeným s poškozením centrálního nervového systému a míchy. Obsahem závěrečných kapitol je podrobně zpracovaná etiologie a symptomy vertebrogenních onemocnění a jejich následné rehabilitaci. Hodnotící systémy, testy a testování v neurorehabilitaci věcně problematiku publikace doplňují

Předkládaná publikace přibližuje odborné písemnictví oboru fyzioterapie a příbuzných oborů. Kniha vyniká komplexností prezentovaných informací a přehlednou obrázkovou dokumentací. Cílem výukového textu je představit problematiku neurologie více do hloubky a seznámit nás se zásadami fyzioterapie u jednotlivých neurologických onemocnění. Publikace by měla patřit mezi základní příručky pregraduálního vzdělávání fyzioterapeuta.

PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, Ph.D.

REHASPRING®, Rehabilitační centrum

prevence – terapie – vzdělávání

Akreditované pracoviště MZČR, Čelákovice


Štítky
Fyzioterapie Rehabilitační a fyzikální medicína Tělovýchovné lékařství

Článek vyšel v časopise

Rehabilitace a fyzikální lékařství

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se