VZPOMÍNKA NA PRIM. MUDR. FRANTIŠKA PICKA


Vyšlo v časopise: Rehabil. fyz. Lék., 15, 2008, No. 4, pp. 188.
Kategorie: Osobní zpráva

Dne 21. listopadu 2008 to bude již jeden rok, co nás opustil prim. MUDr. František Picek. Jeho odchod, bohužel, proběhl bez výraznější pozornosti, a proto je nutné si jeho lidskou osobnost a význam pro českou medicínu připomenout.

Narodil se 13. dubna 1912 v Praze. Po skončení studia na lékařské fakultě UK pracoval nejdříve jako praktický lékař. V roce 1945 atestoval z balneologie a fyziatrie. Jeho další medicínská kariéra byla následně již profilována tímto oborem.

jp_2190_f_1
jp_2190_f_1

Stává se primářem lázní Bohdaneč, ředitelem Rehabilitačního ústavu v Kladrubech, který se pod jeho vedením formuje v moderní rehabilitační zařízení. Z provizorních objektů, sloužích k doléčení německých vojáků, ve spolupráci s neurologickou klinikou profesora Hennera a ortopedickou klinikou profesora Zahradníčka je vytvořen jedinečný ústav svého druhu ve střední a východní Evropě. Neopomenutelný je jeho podíl při vytvoření přeškolovacích dílen pro těžce tělesně postižené pacienty, s cílem vytvořit poúrazovou rekvalifikaci s následným znovunabytím ztraceného sebevědomí a získání následného pracovního zařazení. Z tohoto místa však byl v důsledku politické nepřízně odvolán.

Následně pracoval jako primář rehabilitace Fakultní nemocnice II a jako hlavní odborník FBLR pro Prahu, inicioval vznik řady poliklinických pracovišť obou FBLR. Další nepřízní osudu byl z politických důvodů odeslán do výroby, kde ve firmě Orthopedia Ergon mohl prokázat své technické nadání a manuální zručnost, realizované v řadě výrobků této firmy. Velmi záslužnou činností bylo zřízení masérských kurzů pro nevidomé, které řadě tělesně postižených zajistily i důstojnou pracovní existenci a společenskou realizaci.

Nesmazatelně se zapsal na Praze 6, kde se mu podařilo vytvořit síť ukázkových ambulantních rehabilitačních zařízení a kde pracoval 20 let jako primář.

Po odchodu do důchodu si zřídil soukromou lékařskou praxi, kterou provozoval až do roku 2004.

Nelze nepřipomenout ani jeho sportovní činnost, když v roce 1936 reprezentoval ČSR na Olympijských hrách v Berlíně jako člen basketbalového týmu. Rovněž byl nositelem vyznamenání za zásluhy v protifašistickém odboji.

Ve Františkovi odešla jedna z výrazných osobností naší medicíny i člověk velkých lidských vlastností.

Čest jeho památce.

MUDr. Jiří Nedělka


Štítky
Fyzioterapie Rehabilitační a fyzikální medicína Tělovýchovné lékařství

Článek vyšel v časopise

Rehabilitace a fyzikální lékařství

Číslo 4

2008 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se