BOLEST JAKO FAKTOR INDIKUJÍCÍ A LIMITUJÍCÍ REHABILITACI


Pain as a Factor Indicating and Limiting Rehabilitation

Pain is a subjective feeling of the individual, which informs about the disorder in function, and possibly also organ damage. Pains and functional disorders in the area of locomotor system indicate that rehabilitation should be initiated. Physiological classification of pain into nociceptive, neuropathic and psychogenic is important even from the standpoint of rehabilitation. The knowledge of the cause of pain is desirable for an effective treatment of it. The remaining problem is the removal of phantom pains and causalgia. Radio frequency treatment seems to be a promising method for diminution or even elimination of pain. Pain of increasing character as far as intensity or frequency of occurrence is concerned, is the limiting factor for further continuation in rehabilitation activities.

Key words:
pain during rehabilitation, nociceptive pain, neuropathic pain, phantom pain, causalgia


Autoři: J. Kálal;  J. Kozák;  O. Horáček
Působiště autorů: Klinika rehabilitace a Centrum pro výzkum a léčbu bolestivých stavů FN Motol, Praha přiednosta doc. PaedDr. P. Kolář
Vyšlo v časopise: Rehabil. fyz. Lék., 13, 2006, No. 4, pp. 172-176.
Kategorie: Původní práce

Souhrn

Bolest jako subjektivní vjem postiženého jedince informuje o poruše funkce, popřípadě i o orgánovém postižení. Indikací k zahájení rehabilitace jsou bolesti a poruchy funkce v oblasti hybného systému. Fyziologické dělení bolesti na nociceptivní, neuropatickou a psychogenní je důležité i z hlediska rehabilitace. Znalost příčiny bolesti je žádoucí pro její efektivní zvládnutí. Problémem zůstává odstranění fantomových bolestí a kauzalgií. Radiofrekvenční terapie se jeví jako slibná metoda ke zmírnění nebo i odstranění bolesti. Limitujícím faktorem pro další pokračování v rehabilitačních aktivitách je bolest, která má vzestupný charakter jak co do intenzity tak četnosti projevů.

Klíčová slova:
bolest při rehabilitaci, nociceptivní bolest, neuropatická bolest, fantomová bolest, kauzalgie


Štítky
Fyzioterapie Rehabilitace Tělovýchovné lékařství

Článek vyšel v časopise

Rehabilitace a fyzikální lékařství

Číslo 4

2006 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×