POSTURÁLNÍ STABILITA(II. část)ŘÍZENÍ, ZAJIŠTĚNÍ, VÝVOJ, VYŠETŘENÍ


Postural Stability II.

After ensuring postural stability a constant supply of information via different types of sensors isnecessary as well as an efficient guiding activity of the CNS and a functioning locomotor system.Frequently the importance of exteroception is overlooked and the influence of the psychic state isomitted. The understanding of the principles of postural stability is significantly assisted by clinicalfindings of developmental kinesiology and investigation of pathological conditions in adult age. In thesphere of research in recent years the method of so-called stabilography is rapidly developing aswell as the follow up of changes in the position ofCOPand other parameters by means of tensometricplanes. For assessment of the centre of gravity (COM) 3D analysis can be used.

Key words:
postural stability, posture, COP


Autoři: I. Vařeka
Působiště autorů: Lázně Luhačovice a. s. generální ředitel: ing. Josef Krůžela, CSc. Katedra fyzioterapie a algoterapie FTK, Univerzita Palackého v Olomouci vedoucí: doc. MUDr. Jaroslav Opavský, CSc.
Vyšlo v časopise: Rehabil. fyz. Lék., , 2002, No. 4, pp. 122-129.
Kategorie: Články

Souhrn

Po zajištění posturální stability je nutný neustálý přísun informací prostřednictvím různých typůsenzorů, výkonná řídící činnost CNS a funkční pohybový systém. Často bývá přehlížen významexterocepce a opomíjen vliv psychiky. K pochopení principů posturální stability významně přispívajíklinické poznatky vývojové kineziologie a studium patologických stavů v dospělém věku. V oblastivýzkumu se v posledních letech rychle rozvíjímetoda tzv. stabilografie, sledování změn polohy COPa dalších parametrů pomocí silových plošin. Ke stanovení těžiště (COM) lze použít 3D analýzu.

Klíčová slova:
posturální stabilita, postura, COP

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Fyzioterapie Rehabilitace Tělovýchovné lékařství
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.