Neurochirurg


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2018; 98(4): 190
Kategorie: Knihy

Jaroslav Veis

(k osmdesátinám prof. MUDr. Eduarda Zvěřiny, DrSc., FCMA)

Praha: 3. LF UK – Edice Osobnosti, sv. 5, 168 s. ISBN 978-80-578-31-6

Dostala se mi do rukou kniha Jaroslava Veise věnovaná k osmdesátinám prof. MUDr. Eduarda Zvěřiny, DrSc. Jde nejen o obdivuhodný popis činnosti a života významné osobnosti, známého českého neurochirurga, který dosáhl 80 let svého plodného života, nýbrž i o rozbor doby, v níž jsme žili a v níž jsme museli překonávat patologické politické systémy.

Odborná anamnéza prof. Zvěřiny je věru pestrá. Od dětské chirurgie přes neurochirurgii v ÚVN Praha, chirurgii na ORL klinice v Motole až na neurochirurgickou kliniku nemocnice 3. LF UK na Královských Vinohradech.

Přes svou osmdesátku je stále prof. Zvěřina mimořádně činný, a to nejen na svém pracovišti, nýbrž v širokém rozhledu mezinárodním. Je znám ve světových neurochirurgických kruzích svými originálními operacemi. Výčet činnosti je obdivuhodně široký.

Jako zarputilý nestraník si nikdy nezadal s žádnou politickou stranou a po politické změně bylo přirozené, že v tajných volbách na předsednictvo České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně byl v roce 1990 zvolen místopředsedou. Významně se podílel na rozvoji demokratické lékařské společnosti, v jejímž předsednictvu pracoval až do nedávna.

K mimomedicínské činnosti a zálibě patří myslivost. Když slavil své sedmdesátiny, měl jsem tu čest doprovázet ho na harmoniku, když zpíval všechny možné myslivecké písně. A bylo jich hodně. Jeho hlas obdivovali nadšení gratulanti.

Třetí jeho láskou je cestování. Je zván na odborné přednášky porůznu v odborném světě a cestoval všude možně ve volném čase. S radostí skákal s padákem i dělal nezapomenutelné snímky pod hladinou mořských vod.

Vím, že je pečlivým otcem a jeho rodinný život je příznivým prostředím pro jeho činnost odbornou i společenskou.

prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 4

2018 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×