Meningokok stále ohrožuje životy


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2011; 91(11): 689
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

PRAHA: V minulém roce bylo v České republice zaznamenáno celkem 67 případů invazivního meningokokového onemocnění (IMO). Ačkoli je toto číslo nejnižší od roku 1993, rozhodně je nelze považovat za uspokojivé; zvláště přihlédneme-li k faktu, že v šesti případech si nemoc vybrala daň nejvyšší, z toho pět obětí bylo mladších 20 let. Dva z šesti životů vyhasly po útoku meningokoka séroskupiny C, proti níž lze účinně očkovat.

V České republice je z hlediska úmrtnosti i četnosti případů nejnebezpečnější meningokok séroskupiny B, jenž se podle statistik dlouhodobě podílí na nemocnosti více než 50 procenty (graf 1).

IMO – Výskyt séroskupin v ČR v roce 2010
(Zdroj: NRL pro meningokokové nákazy, SZÚ)
Graf 1. IMO – Výskyt séroskupin v ČR v roce 2010 (Zdroj: NRL pro meningokokové nákazy, SZÚ)

Dobrá zpráva je, že již za rok by mělo být možné nechat se očkovat i proti této séroskupině.

Nyní je možné nechat se očkovat proti druhé nejčastěji se vyskytující séroskupině C, jež má u nás v posledních letech na svědomí přibližně 12 % případů IMO.

V posledních letech byl v ČR zaznamenán vzestup IMO způsobených séroskupinou Y, podobně jako v některých jiných zemích. Téměř rok je na přitom českém trhu dostupná konjugovaná čtyřvalentní vakcína, která chrání hned proti čtyřem séroskupinám meningokoka (A, C, Y a W-135) a lze ji aplikovat osobám starším 11 let. V roce 2012 by měla být v Evropě rozšířena registrace této vakcíny i pro malé děti.

Nejrizikovějšími věkovými skupinami, u nichž je očkování kvůli rizikovému chování k nemoci obzvláště důležité, jsou adolescenti ve věku 15–19 let“, řekla MUDr. Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Státního zdravotního ústavu v Praze. „Zejména u dětí v prepubescentním věku je vhodné očkování konjugovanou tetravakcínou, která je dobře snášená a poskytuje ochranu hned proti čtyřem séroskupinám meningokoka najednou. Klíčová je u ní především přítomnost protilátek proti séroskupině Y, jež může u adolescentních chlapců způsobovat až 50% smrtnost. Ochrana proti všem čtyřem séroskupinám je také velmi vhodná pro cestovatele do zahraničí. “

Je rozhodně žádoucí věnovat očkování proti IMO náležitou pozornost. Od začátku letošního roku do poloviny září bylo v České republice evidováno 45 případů IMO, z toho 5 s tragickým koncem:

31 lidí bylo atakováno meningokokem séroskupiny B, jenž měl na svědomí 2 úmrtí,

  • meningokok C napadl 3 lidi,
  • 1 onemocnění způsobil meningokok Y,
  • 1 smrtelné onemocnění meningokok W-135.

Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Článek Jubilea

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 11

2011 Číslo 11
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se