Meningokok stále ohrožuje životy


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2011; 91(11): 689
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

PRAHA: V minulém roce bylo v České republice zaznamenáno celkem 67 případů invazivního meningokokového onemocnění (IMO). Ačkoli je toto číslo nejnižší od roku 1993, rozhodně je nelze považovat za uspokojivé; zvláště přihlédneme-li k faktu, že v šesti případech si nemoc vybrala daň nejvyšší, z toho pět obětí bylo mladších 20 let. Dva z šesti životů vyhasly po útoku meningokoka séroskupiny C, proti níž lze účinně očkovat.

V České republice je z hlediska úmrtnosti i četnosti případů nejnebezpečnější meningokok séroskupiny B, jenž se podle statistik dlouhodobě podílí na nemocnosti více než 50 procenty (graf 1).

IMO – Výskyt séroskupin v ČR v roce 2010
(Zdroj: NRL pro meningokokové nákazy, SZÚ)
Graf 1. IMO – Výskyt séroskupin v ČR v roce 2010 (Zdroj: NRL pro meningokokové nákazy, SZÚ)

Dobrá zpráva je, že již za rok by mělo být možné nechat se očkovat i proti této séroskupině.

Nyní je možné nechat se očkovat proti druhé nejčastěji se vyskytující séroskupině C, jež má u nás v posledních letech na svědomí přibližně 12 % případů IMO.

V posledních letech byl v ČR zaznamenán vzestup IMO způsobených séroskupinou Y, podobně jako v některých jiných zemích. Téměř rok je na přitom českém trhu dostupná konjugovaná čtyřvalentní vakcína, která chrání hned proti čtyřem séroskupinám meningokoka (A, C, Y a W-135) a lze ji aplikovat osobám starším 11 let. V roce 2012 by měla být v Evropě rozšířena registrace této vakcíny i pro malé děti.

Nejrizikovějšími věkovými skupinami, u nichž je očkování kvůli rizikovému chování k nemoci obzvláště důležité, jsou adolescenti ve věku 15–19 let“, řekla MUDr. Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Státního zdravotního ústavu v Praze. „Zejména u dětí v prepubescentním věku je vhodné očkování konjugovanou tetravakcínou, která je dobře snášená a poskytuje ochranu hned proti čtyřem séroskupinám meningokoka najednou. Klíčová je u ní především přítomnost protilátek proti séroskupině Y, jež může u adolescentních chlapců způsobovat až 50% smrtnost. Ochrana proti všem čtyřem séroskupinám je také velmi vhodná pro cestovatele do zahraničí. “

Je rozhodně žádoucí věnovat očkování proti IMO náležitou pozornost. Od začátku letošního roku do poloviny září bylo v České republice evidováno 45 případů IMO, z toho 5 s tragickým koncem:

31 lidí bylo atakováno meningokokem séroskupiny B, jenž měl na svědomí 2 úmrtí,

  • meningokok C napadl 3 lidi,
  • 1 onemocnění způsobil meningokok Y,
  • 1 smrtelné onemocnění meningokok W-135.

Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Článek Jubilea

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 11

2011 Číslo 11

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se