Molekulárně cytogenetické přístupy v diagnostice karcinomu močového měchýře


Molecular cytogenetic approaches to bladder cancer diagnostics

There are many different types of bladder cancer in patients. They might be superficial, muscle invading and metastatic. Variability in bladder cancer forms is supposed to be influenced by various genetic alteration. Diagnostics is provided by various methods with different specificity and sensitivity. The higher sensitivity of the method is the sooner we can detect early genetic aberrations. These aberrations might be markers of oncoming reccurence as well as significant prognostic factor. The aim of this study was to summarize chromosomal aberrations in bladder cancer derived from transitional cells and to focus on the evaluation of qualitative and quantitative parametres of modern diagnostic methods. We included molecular-cytogenetic methods as a flow cytometry, FISH and CGH in comparison to commonly used cytology in this study.

Key words:
bladder cancer, flow cytometry, FISH, CGH, chromosomes


Autoři: L. Housková 1;  Z. Zemanová 1;  L. Pavlištová 1;  M. Pešl 2;  M. Babjuk 2;  K. Michalová 1
Působiště autorů: Centrum nádorové cytogenetiky, Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky, Všeobecná fakultní nemocnice, Praha 2Urologická klinika, Všeobecná fakultní nemocnice, Praha Centrum nádorové cytogenetiky, Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnosti 1
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2006; 86(4): 212-215
Kategorie: Diagnostika

Souhrn

Karcinom močového měchýře se vyskytuje u pacientů v mnoha různých formách. Nádory mohou být povrchové, svalovinu infiltrující až metastazující. Předpokládá se, že za variabilitu karcinomů jsou zodpovědné genetické změny. K jejich detekci se používají metody, které se výrazně liší citlivostí i specificitou. Vyšší citlivost metody může zajistit detekci časných genetických změn, které mohou být znakem nadcházejícího relapsu, stejně tak jako významným prognostickým faktorem. V této práci jsme shrnuli výsledky cytogenetických studií provedených metodami molekulární cytogenetiky u karcinomů močového měchýře odvozených z přechodových buněk a uvádíme přehled dosud nalezených chromozómových aberací. Dále jsme se zaměřili na zhodnocení kvalitativních i kvantitativních parametrů molekulárně cytogenetických diagnostických metod fluorescenční in šitu hybridizace (FISH), komparativní genomové hybridizace (CGH) a průtokové cytometrie, které by mohly doplnit běžně zavedenou cytologii a cystoskopii.

Klíčová slova:
karcinom močového měchýře, průtoková cytometrie, cytogenetiky, FISH, CGH


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 4

2006 Číslo 4
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se