Nefropatie po podáníkontrastní látky


Radiocontrast Induced Nephropathy

Recently the number of examinations by imaging methods where it is necessary to administeran iodine radio contrast material by the intravascular route is increasing. This may becomplicated by nephropathy, i.e. impaired renal function as a result of the haemodynamic andtoxic effect of the radio contrast material.Themost important risks which promote the incidenceof nephropathies are renal insufficiency, dehydration and the dose of the radio contrastmaterial.Nephropathy is suggested by a significant rise of serum creatinine (Scr) by 44-177 mol/l by25-50% resp. of the baseline value. The nephropathy is as a rule reversible but may lead to renalfailure.The Scr values are estimated before and 24-48 hours after administration of the contrastsubstance. Useful prevention of nephropathy is adequate hydration of the patient before andafter administration of the contrast material which will reduce its concentration in the kidneysand maintaina a faster flow of tubular fluid. To nephropathies caused by contrast materialattention must be paid not only in hospitalized patients but also during out-patient examinations.

Key words:
contrast substance - nephropathy - risk - prevention.


Autoři: J. Stříbrná 1;  J. H. Peregrin 2;  V. Teplan 1
Působiště autorů: Klinika nefrologie IKEM, Praha, přednosta prof. MUDr. V. Teplan, DrSc. 2Základna radiodiagnostiky a intervenční radiologie IKEM, Praha, přednosta doc. MUDr. J. H. Peregrin, CSc. 1
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2003; (5): 270-272
Kategorie: Články

Souhrn

SOUHRNV poslední době narůstá počet vyšetření zobrazovacími metodami, které vyžadují intravaskulárnípodání jodové kontrastní látky (KL).Komplikací může být nefropatie, tj. poškození renálnífunkce, v důsledku hemodynamického a toxického účinku KL.K nejdůležitějším rizikům, kterápodporují výskyt nefropatie, patří renální insuficience, dehydratace a dávka KL. Pro nefropatiisvědčívýznamný vzestupsérovéhokreatininu(Skr) o 44-177mol/l,resp.o25-50%výchozíhodnoty.Nefropatie bývá většinou reverzibilní,může však vést až k selhání ledvin.Hodnoty Skr se stanovujípřed a nejčastěji 24-48 hod. po podání KL.Osvědčenou prevencí nefropatie je dostatečná hydratacenemocného před aplikací KL a po ní, která má snížit její koncentraci v ledvinách a udržovatzrychlený tok tubulární tekutiny. Nefropatii vyvolané KL je třeba věnovat pozornost nejen uhospitalizovaných nemocných, ale také při ambulantních vyšetřeních.

Klíčová slova:
kontrastní látka - nefropatie - rizika - prevence.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař


2003 Číslo 5
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se