XIV. kongres mladých otorinolaryngologů České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP


Vyšlo v časopise: Otorinolaryng. a Foniat. /Prague/, 62, 2013, No. 1, pp. 55-57.
Kategorie: Zprávy z ORL společnosti

Svratka, 13.–15. září 2012

V polovině září loňského roku se v Hotelu Mánes ve Svratce konal XIV. kongres mladých otorinolaryngologů s mezinárodní účastí. Pořadatelem byla Sekce mladých otorinolaryngologů České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP pod záštitou Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Hradec Králové, Pardubické krajské nemocnice, a.s., a Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

Kongres se konal v přátelském prostředí hotelu Mánes.
Obr. 1. Kongres se konal v přátelském prostředí hotelu Mánes.

Historie konání těchto setkání sahá 28 let zpět, nicméně idea zůstává stále stejná: pozvat na jedno místo do méně formálního prostředí mladé ORL lékaře do 35 let, umožnit jim prezentovat a diskutovat svá sdělení, „okouknout“ jak to vlastně na kongresech funguje, probrat témata, která jsou pro „ostřílené“ ORL matadory již nezajímavá a která na významných ORL kongresech nezazní, přesto však jsou právě pro začínající otorinolaryngology atraktivní a aktuální. Především je cílem těchto setkání seznámit se a navázat kontakty s vrstevníky z ostatních pracovišť.

Hlavním mottem kongresu bylo téma „Nové diagnostické a terapeutické metody v ORL“, protože právě mladí lékaři dokáží novinky snadno vstřebávat, rozvíjet a využívat jejich potenciál v péči o pacienty, a rovněž na nové věci v rámci svých postgraduálních studií přicházet. Další snahou organizátorů bylo systematicky probrat témata, která jsou pro mladé ORL lékaře denním chlebem a která přesto, že jsou mnohokrát probrána, stále přinášejí nové otázky a jejich opakování rozhodně není na škodu.

Čtvrteční program byl pro kongres mladých relativní novinkou. Po vzoru velkých kongresů byl připraven „předkongresový“ demonstrační kurz zaměřený na anatomii a správné operační postupy v ORL. Díky podpoře firem Carl Zeiss, Ewopharma, GSK, Medoro, Merck, Olympus, Radix-Storz a Surgipa (v abecedním pořadí) bylo možné shromáždit operační přístroje a nástroje, které se běžně při operacích používají, a simulovat prostředí operačního sálu. Na preparátech pak byla demonstrována anatomie spánkové kosti a správné postupy při její disekci (prof. Chrobok, Hradec Králové), anatomie nosu a paranazálních dutin (doc. Plzák, Praha), anatomie a operační postupy na hlasivkách (dr. Zeleník, Ostrava) a flexibilní endoskopické vyšetření hrtanu s Narrow Band Imaging (dr. Lukeš, Praha). Úvodní vyzvané sdělení přednesl dr. Mejzlík z Pardubic na téma „Nedoslýchavost z pohledu akustiky“.

Demonstrace disekce spánkové kosti prof. Chrobokem.
Obr. 2. Demonstrace disekce spánkové kosti prof. Chrobokem.

Doc. Plzák ukazuje anatomii nosu a paranazálních dutin.
Obr. 3. Doc. Plzák ukazuje anatomii nosu a paranazálních dutin.

Páteční program zahájila vyzvaná přednáška Dr. Petera Móricze z Univerzitní kliniky v Pécsi s tématem „Postlaryngectomy olfactory rehabilitation“. Následovala panelová diskuse na téma akutní středoušní zánět (panelisté dr. Hanzelová, dr. Bártová, dr. Dytrych, dr. Paterová, dr. Vodička). Velmi heslovitě byla probrána anatomie a patofyziologie ve vztahu k akutnímu středoušnímu zánětu, postup léčby a komplikace. Důležitým výstupem z diskuse bylo shrnutí – podání ATB u dětí do 1 roku věku vždy, antibiotikem volby je amoxicilin 80 – 90 mg/kg po dobu 7-10 dnů, použití potencovaných aminopenicilinů (amoxicilin/klavulanát) se nedoporučuje. Lékem druhé volby při alergii na penicilinová ATB jsou makrolidy.

V druhé panelové diskusi byly probrány akutní sufokující a stenozující laryngitidy (panelisté dr. Zeleník, dr. Nedeliak, dr. Katra, dr. Paterová, dr. Teterová). Z diskuse vyplynul závěr, že dítě s akutní subglotickou laryngitidou má být hospitalizováno na lůžku pediatrickém, nikoliv ORL, v ambulantní péči má perorálně podaný kortikosteroid stejnou biologickou dostupnost a účinnost jako intramuskulární, pro diagnózu akutní subglotické laryngitidy je rozhodující anamnéza a klinický stav pacienta. Dítě v prvním kontaktu s pediatrem nemusí mít povinně vyšetřen hrtan a především epiglotis, je-li diagnóza zřejmá, při prvním kontaktu s ORL lékařem musí být v rámci vyšetření provedena vizualizace epiglotis.

V dalších přednáškových blocích zazněla sdělení na témata: Nové diagnostické a terapeutické metody v ORL, Krvácení a akutní stavy v ORL a Onkologie a nové diagnostické metody.

V sobotu účastníci kongresu vyslechli vyzvanou přednášku Dr. Gudziola z Univerzitní kliniky v Drážďanech Olfaction for clinicians a dr. Vodičky z ORL kliniky v Pardubicích Tests of olfactory and gustatory function in our country a další přednáškové bloky Otologie a neurootologie, Novinky v endoskopii a zobrazovacích metodách a Varia.

Na závěr kongresu byly uděleny knižní ceny od nakladatelství Tobiáš za nejlepší abstrakt přednášky (Varga L., Kabátová Z., Mašindová I., Hučková M., Gašperíková D., Klimeš I., Profant M.: Je etiológia hluchoty dôležitý prediktívny faktor úspešnosti sluchovej rehabilitácie po kochleárnej implantácii?), nejlepší poster (Gregová J., Faitlová H., Wasserbauerová Š.: Parotitis epidemica dnes) a nejlepší přednášku kongresu (Fík Z., Valach J., Šteffl M., Chovanec M., Smetana K., Strnad H., Kolář M., Gabius H. J.: Stromální galektin-1 a myofibroblasty, jakožto regulátory invazivního chování dlaždicového karcinomu).

Vedle odborného programu byly pozitivní ohlasy na příjemné rodinné prostředí hotelu a výbornou domácí kuchyni, vydařené počasí, které vyhnalo účastníky do okolní krásné přírody houbařit, na procházku, běhat, na kolo, dokonce si i zaplavat v blízkém rybníku. První společenský večer sloužil k seznámení účastníků, k němuž pomohla i soutěž družstev v poznávání krátkých hudebních ukázek. Páteční večer hudebně zajišťovala chrudimská kapela Akcent a nijak nebyl narušen aktuálně vyhlášenou prohibicí.

Z pohledu organizátora je potřeba uvést, že ve srovnání např. s kongresy mladých otorinolaryngologů v minulých letech výrazně roste kvalita sdělení mladých autorů, příspěvky mají dobrou odbornou úroveň i velmi kultivovanou formu jejich sdělení, přednášející bez obtíží a přiléhavě reagují na otázky kladené v diskusi, bez problému dodržují vyhrazený čas, stejně tak moderátoři bloků zkušeně usměrňují tok přednášek a kladou vhodné dotazy. Mladá generace ORL lékařů nebude mít problém obstát na velkých celostátních i zahraničních odborných akcích a má dobrý potenciál dále rozvíjet ORL obor v České i Slovenské republice.

Pomyslné žezlo k pořádání dalšího kongresu mladých otorinolaryngologů převzala dr. Dana Turlíková z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku v Košicích a příští kongres se uskuteční v roce 2014 na Slovensku.

MUDr. Michal Černý, prezident kongresu

Sekce mladých otorinolaryngologů

Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Hradec Králové


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se