Medicína založená na důkazecha rinosinusitidy


Evidence-based Medicine and Rhinosinusitis

The authors present the definition of evidence-based medicine (EBM) and explaindifferent terms of this definition. Evidence-based medicine implies in practice that when decidingon the care of a certain patient views of the patient,views and experience of the clinician andsourcesof EBM are used. In the paper the most important sources of EBM are given and types of evidenceon which EBM is based. The authors describe in some detail the Cochrane library which is one ofthe best known databases oriented on EBM. On the example of work pertaining to treatment ofallergic rhinitis they explain then in a simplified way basic biostatistical methods used in evidence-based medicine.

Key words:
evidence-based medicine, rhinosinusitis, Cochrane library.


Autoři: Z. Kuchynková;  A. Janda **;  J. Betka;  P. Kasal *
Působiště autorů: Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK, Praha, katedra otorinolaryngologie IPVZ, Praha, přednosta prof. MUDr. J. Betka, DrSc. Ústav lékařské informatiky 2. LF UK, Praha, přednosta doc. MUDr. P. Kasal, CSc. *I. dětská klinika 2. LF UK, Praha, předno **
Vyšlo v časopise: Otorinolaryng. a Foniat. /Prague/, , 2003, No. 1, pp. 22-26.
Kategorie: Články

Souhrn

Autoři uvádějí definici medicíny založené na důkazech, anglicky evidence-basedmedicine (EBM), a vysvětlují jednotlivé pojmy z této definice. Medicína založená na důkazechznamená v praxi to, že při rozhodování o péči o konkrétního nemocného se uplatňují názory tohotonemocného, názory a zkušenosti klinika a zdroje EBM. V referátu jsou uvedeny nejdůležitější zdrojeEBM a typy důkazů, ze kterých EBM vychází. Autoři blíže popisují Cochranovskou knihovnu, což jejedna z nejznámějších databází orientovaných na EBM. Na příkladu práce týkající se terapiealergických rým potom zjednodušeně vysvětlují základní biostatistické metody užívané v medicínězaložené na důkazech.

Klíčová slova:
medicína založená na důkazech, rinosinusitida, Cochranovská knihovna.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie


2003 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se