Z odbornej literatury


Vyšlo v časopise: Forum Diab 2017; 6(2): 101
Kategorie: Z odbornej literatúry

Štěpán Svačina. Antidiabetika – historie, současnost a perspektivy

Axonite: Praha 2016. 198 s. ISBN 978-80-88046-09-7

Monografie prof. Svačiny nabízí čtivou a srozumitelnou formou moderní ucelený pohled na problematiku léčby diabetu. Prof. Svačina se zaměřuje zejména na klinický pohled na léčbu diabetu, a tím významně pomáhá čtenáři v orientaci a možnostech praktického využití nových lékových skupin i jejich kombinací.


Už název publikace napovídá, že jde o komplexní pohled zahrnující historické začátky léčby diabetu a její vývoj až po současnost, zakončený výhledem do budoucnosti.

Farmakologické portfolio pro léčbu diabetu se nyní významně rozšířilo a dále rozšiřuje, a proto jsou pro odbornou obec tak důležité aktuální, a přitom praktické informace a současně návody pro denní klinickou praxi.

Kniha je strukturována do 31 kapitol, publikace zahrnuje i stručný přehled patogeneze diabetu 1. i 2. typu i pojednání o diabetických komplikacích. Autor se v ostatních kapitolách dále věnuje léčbě diabetu s konkrétními informacemi o nezbytných režimových úpravách i o všech lékových skupinách a jejich jednotlivých zástupcích. Přehledně také implikuje výsledky významných klinických studií do reálných podmínek denní péče o diabetiky. Zabývá se i antidiabetickou léčbou u zvláštních skupin pacientů (v těhotenství, ve stáří) a správnou léčbou u diabetiků často přítomných rizikových kardiovaskulárních faktorů. Čtenář v knize nalezne i kapitolu o lékových interakcích nebo o pozici potravinových doplňků v léčbě diabetu. Zajímavé srovnání s léčbou diabetu v jiných zemích nabízí i pojednání o antidiabeticích, která u nás nejsou používána. Kapitola zabývající se perspektivami v léčbě diabetu naznačuje, že další možnosti léčby diabetu nejsou dnes pouze toužebným přáním do budoucna, ale mají zcela reálné obrysy. Kniha je velmi zdařilá i graficky, s množstvím barevných schémat, grafů a přehledných tabulek. Použitá literatura svědčí o vysoké erudici autora nejen v diabetologii.

Z knihy prof. Svačiny je patrná nejen hluboká teoretická znalost celé problematiky léčby diabetu a sledování nejnovějších odborných trendů, ale i bohaté klinické zkušenosti a komplexní pohled na léčbu diabetu. Nejen pro diabetology zde nyní máme vysoce erudovanou a současně prakticky využitelnou přehlednou odbornou publikaci, která v této oblasti a v tomto rozsahu na českém trhu chybí.

doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D.

smahelov@lfhk.cuni.cz

Diabetologické centrum III. interní gerontometabolické kliniky LF UK a FN Hradec Králové

www.fnhk.cz

Doručeno do redakce 9. 1. 2017


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Forum Diabetologicum

Číslo 2

2017 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více