RNDr. Václav Rupeš, CSc. – 80 let


Vyšlo v časopise: Epidemiol. Mikrobiol. Imunol. 67, 2018, č. 1, s. 50
Kategorie: Osobní zprávy

V lednu oslavil v plné síle a spokojenosti neuvěřitelné životní jubileum náš přední a mezinárodně uznávaný odborník v oboru dezinsekce RNDr. Václav Rupeš, CSc.

Narodil se 18. 1. 1938 v Kolíně. Po promoci na přírodovědecké fakultě Univerzity Kar-lovy a obhajobě kandidátské disertační práce absolvoval řadu studijních pobytů ve významných světových laboratořích zabývajících se problematikou škodlivého hmyzu. Od roku 1974 až do svého odchodu do důchodu v roce 2009 byl vedoucím Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci Státního zdravotního ústavu v Praze.


Jako člen přípravného výboru se aktivně podílel na vzniku Sdružení dezinfekce, dezinsekce a deratizace (DDD) a od začátku jeho existence je nepostradatelným členem výboru sdružení a předsedou redakční rady časopisu Dezinfekce Dezinsekce Deratizace. Je jedním z hlavních iniciátorů pořádání a zásadním členem organizačního výboru konferencí DDD „Přívorových dnů“. Je autorem řady odborných publikací zabývajících se problematikou hubení epidemiologicky významných škůdců. Podílel se na odborném překladu evropské normy ČSN EN16636 Služby poskytované v rámci ochrany proti škůdcům.

Své bohaté zkušenosti a znalosti jak teoretické, tak praktické předává účastníkům kvalifikačních kurzů, ve kterých se připravují zájemci o výkon speciální ochranné DDD.

V současné době přednáší také na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Ze stručného výčtu zmíněných činností je zřejmé, že celý svůj bohatý profesní život zasvětil studiu a rozvoji oboru DDD v ČR. Kromě své náročné profese se s velkým nasazením věnuje i svým oblíbeným koníčkům – fotografování, chalupaření a pozorování ptáků.

Jeho velkou radostí a chloubou je i vnuk Martin, nadaný student technické univerzity a úspěšný závodní cyklista.

Do dalších let oslavenci přejeme pevné zdraví, spoustu podnětných nápadů, dostatek životního elánu a hlavně dobré světlo!

Ing. Pavla Davidová

tajemnice Sdružení DDD

Po dohodě šéfredaktorů je příspěvek otištěn i v časopise Zprávy Centra epidemiologie a mikrobiologie.


Štítky
Hygiena a epidemiologie Infekční lékařství Mikrobiologie

Článek vyšel v časopise

Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie

Číslo 1

2018 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×