Babesióza, málo známá zoonóza


Babesiosis, a Little Known Zoonosis

Babesiosis is an emerging tick borne zoonotic disease caused by intraerythrocytic parasites of the genus Babesia. Babesiosis is one of the most common infections of free-living animals worldwide but is perhaps most prevalent in rodents, carnivores, and cattle. This fact increases the concern about the emerging zoonosis. Like the malaria agent Plasmodium, the parasite Babesia attacks and damages the host’s red cells. Babesia microti and Babesia divergens cause human infections. In the USA, an endemic region of this infection, most human cases are due to Babesia microti. In Europe, babesiosis is considerably rare and is caused by Babesia divergens, with splenectomized patients being at highest risk. The spectrum of disease is broad, ranging from an apparently silent infection to a fulminant, malaria-like disease. Symptoms include fever, chills and icterus. The treatment of choice is clindamycin and quinine. The laboratory diagnosis is based on direct detection of the parasite from blood smears. Due to increasing international travel, even relatively uncommon parasitic infections can be found in the Czech Republic and babesiosis is just one of them.

Key words:
human babesiosis – Babesia divergens – Babesia microti.


Autoři: M. Dvořáková Heroldová;  M. Dvořáčková
Působiště autorů: Mikrobiologický ústav LF MU a FN u sv. Anny v Brně
Vyšlo v časopise: Epidemiol. Mikrobiol. Imunol. 56, 2007, č. 4, s. 176-180

Souhrn

Babesióza je zoonóza přenášená klíšťaty. Původcem onemocnění jsou intraerytrocytární parazité rodu Babesia. Babesióza je jednou z nejběžnějších celosvětově rozšířených infekcí volně žijících zvířat, zejména drobných hlodavců a masožravců, ale i dobytka. To zvyšuje zájem o ni jako o nastupující zoonózu.

Babesie, podobně jako plasmodia, napadají a ničí erytrocyty infikovaného obratlovce, tedy i člověka. Humánní babesiózu působí druhy Babesia microti a Babesia divergens. V USA, které jsou endemickou oblastí výskytu nákazy, je původcem převážně B. microti.

V Evropě není babesióza příliš častá. Za většinu klinických případů je zodpovědná B. divergens. Ohrožené jsou zejména splenektomované osoby.

Babesióza může probíhat asymptomaticky, jako mírné onemocnění, nebo jako závažné onemocnění s malarickými příznaky: vysoké teploty, třesavka, ikterus. Léky volby jsou klindamycin a chinin. Laboratorní diagnostika se zakládá na přímém průkazu parazita.

V souvislosti s rozvojem cestovního ruchu se můžeme i v ČR setkávat s poměrně málo známými parazitárními nákazami, a právě babesióza je jednou z nich.

Klíčová slova:
humánní babesióza – Babesia divergens – Babesia microti.


Štítky
Hygiena a epidemiologie Infekční lékařství Mikrobiologie

Článek vyšel v časopise

Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie

Číslo 4

2007 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×