Úvodní slovo


Autoři: O. Pozler
Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2012; 67 (Suppl 1): 3.
Kategorie: Editorial

Milé kolegyně, vážení kolegové,

dostává se k Vám supplementum neboli přídavek či mimořádné číslo Česko-slovenské pediatrie. Mimořádné je minimálně ze tří důvodů.

První důvod, pro redakční radu vždy potěšitelný, je dostatek, věřím že kvalitních rukopisů. Dvě originální práce prezentující výsledky terapie závažného respiračního selhání metodou mimotělní membránové oxygenace (Extracorporeal Membrane Oxygenation – ECMO) jsou samostatně komentovány v editorialu. V odborné pediatrické veřejnosti jsou velmi ceněné epidemiologické studie, které umožňují mimo jiné porovnání v čase nebo srovnání jednotlivých zemí mezi sebou. Takovou studií je jistě práce „Terminálne zlyhanie obličiek u detí na Slovensku. Epidemiológia z Európskej perspektívy“. Pediatři se vždy zajímali o obory, které mají i „pediatrickou specializaci“. Do této kategorie patří dětská oftalmologie a původní práce věnovaná diagnostice a léčbě katarakty u dětí. Nespecifické střevní záněty mají stoupající incidenci v České i Slovenské republice a jsou méně radostnou kapitolou dětské gastroenterologie. Pro někoho může být překvapivé, že už k tak chronickému a často rozsáhlému postižení trávicího traktu může přistoupit i postižení mozku. Lákavou rubrikou odborných časopisů bývají kazuistiky. Doufám, že Vás zaujmou i v supplementu.

Druhý důvod, proč je toto číslo svým způsobem mimořádné, je i přehledový článek, a to pro svůj rozsah. Právě supplementa umožňují publikovat i rozsáhlejší rukopisy, což není možné v pravidelných číslech. A konečně třetím důvodem pro vydání supplementa je uspokojivá finanční situace časopisu.

Věřím, že tento „přídavek“ Vás potěší a přesvědčí, že to s originálními pracemi, které vychází z klinické pediatrické praxe, nemusí být v České a Slovenské republice tak špatné.

doc. MUDr. O. Pozler, CSc.

vedoucí redaktor


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo Suppl 1

2012 Číslo Suppl 1
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se