30. VÝROČNÍ KONFERENCE EAU V MADRIDU


Autoři: Jan Šarapatka
Působiště autorů: Urologická klinika FN Olomouc
Vyšlo v časopise: Ces Urol 2015; 19(2): 168-169
Kategorie: Informace

20.−24. března se v Madridu konala 30. výroční konference Evropské urologické asociace. Kongres navštívilo přes 12 000 delegátů ze 117 zemí. Španělské hlavní město přivítalo své návštěvníky deštivým počasím a teplotami nižšími než v České republice.

Uvítací ceremonie jubilejního 30. ročníku se nesla v rytmu flamenca. Úvodního slova se zhostil generální sekretář EAU, prof. Per-Anders Abrahamsson, kterého následující den během plenární schůze vystřídal ve funkci generálního sekretáře prof. Chris Chapple. Při uvítací ceremonii byla také oceněna řada kolegů, tato část byla zajímavá i pro české urology, protože čestným členstvím EAU byl oceněn doc. Ladislav Jarolím.

Pohled do přednáškového sálu
Pohled do přednáškového sálu

Odborný program probíhal v rámci jednotlivých sekcí paralelně až ve 23 přednáškových sálech. Mimo panelových diskuzí a přednášek se delegáti mohli zúčastnit posterových sekcí, videoprezentací a také živých přenosů z operačních sálů. V nabídce byla takém pestrá nabídka placených ESU kurzů, které si delegáti mohli rezervovat online již před zahájením kongresu. Na výběr byly jednak kurzy teoretické, ale i velmi oblíbené praktické kurzy (hands-on training). V praktických kurzech byly k dispozici pod vedením zkušených lektorů trenažery na endoskopickou, laparoskopickou a robotickou operativu.

Zajímavou novinkou, která byla v Madridu představena, je bezpochyby start e-learningové knihovny pro urology − UROsource (http://uroweb. org/urosource/), v níž je k nalezení nepřeberné množství studijního materiálu, videí atd.

Tradičně byla hojně navštěvovaná sekce vyhrazená karcinomu prostaty. Diskuze byla multidisciplinární, svůj názor na problematiku vyjádřili nejen odborníci z pole urologie, ale i onkologie a radiologie.

Prof. Abrahamsson blahopřeje
doc. Jarolímovi k jeho čestnému členství v EAU
Prof. Abrahamsson blahopřeje doc. Jarolímovi k jeho čestnému členství v EAU

V sekci zobrazovacích metod byly hlavním tématem možnosti primární diagnostiky a stagingu karcinomu prostaty. První místo v zobrazení karcinomu prostaty multiparametrické magnetické rezonance (MP − MRI) již nelze popřít. V popředí zájmu však byla zejména nutnost poskytnout urologovi standartní protokol o vyšetření. B. M. Carey podrobně seznámil s klasifikací PI-RADS, na jejímž podkladě lze klasifikovat ložiska dle nálezu na MRI do pěti kategorií – od nesuspektního až po vysoce suspektní. Dalším tématem pak byly metody fúze obrazu získaného MRI či PET/CT se sonografií, což umožňuje provést cílenou biopsii suspektního ložiska. Velmi zajímavá byla diskuze pro a proti M. J. Roobol a J. Waltz , která se týkala využití MRI ke skríninku karcinomu prostaty. Ačkoliv argumenty pro MRI byly zajímavé, z uvedeného vyplynulo, že MRI v současnosti kritéria pro plošný skrínink nesplňuje.

Na konferenci taktéž zazněla nejnovější data z klinických studií s enzalutamidem u pacientů s metastatickým kastračně rezistentním karcinomem prostaty (mCRPC) − studie PREVAIL (fáze III) a TERRAIN (fáze II).

Prof. B. Tombal prezentoval data ze studie PREVAIL porovnávající enzalutamid s placebem u mužů s mCRPC v prechemoterapeutickém období. Aktuální data potvrdila významný benefit enzalutamidu na celkové přežití oproti placebu. Data taktéž potvrdila pozdější potřebu chemoterapie. Prof. Tombal dodal, že zahájit léčbu enzalutamidem u asymptomatického pacienta signifikantně oddálí rozvoj symptomů a má vliv na celkové přežití. Prof. A. Heidenreich prezentoval aktuální data studie TERRAIN, která porovnává enzalutamid a bicalutamid u časného mCRPC. Data ukázala, že enzalutamid má vliv na délku progression-free survival. Zároveň byla vyjádřena potřeba dalšího výzkumu ohledně rezistence a vedlejších účinků léčby.

Posterová sekce
Posterová sekce

30. výroční konference EAU byla vydařená, se spoustou zajímavých příspěvků, témat k diskuzi a možností konfrontace vlastních výsledků a zkušeností na mezinárodním poli.

Příští ročník se bude konat v Mnichově 11.−15. března 2016.

Dne 22. 6. 2015

Střet zájmů: žádný.

Prohlášení o podpoře: Zpracování tohoto sdělení nebylo podpořeno žádnou společností

Ilustrační foto: https://goo.gl/9Cnuac

Kontaktní adresa

MUDr. Jan Šarapatka

Urologická klinika FN Olomouc

I. P. Pavlova 6,

775 20 Olomouc

h.sarapatka@seznam.cz


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 2

2015 Číslo 2
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Konsenzuální postupy v léčbě močových infekcí
nový kurz
Autoři:

Hereditární TTR amyloidóza – vzácné, nebo jen neodhalené onemocnění? 2. díl
Autoři:

Současné možnosti v léčbě psoriázy

Svět praktické medicíny 4/2022 (znalostní test z časopisu)

COVID-19 up to date
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., MUDr. Mikuláš Skála, prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D., prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se