Webové okénko


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2014; 77/110(3): 387
Kategorie: Webové okénko

Vážené čtenářky a čtenáři,

v dnešním webovém okénku se podíváme na iontové kanály a nemoci, které jejich poruchy způsobují. V češtině se nakonec podle anglického vzoru „channelopatihes“ ujalo slovo kanálopatie. Google najde 1,8 mil. odkazů, vyhledávač Bing 1,7 mil. výsledků. V otevřených zdrojích lze nalézt celou řadu přehledných článků ve formátu html i pdf. Nejnovější je asi v The Journal of Physiology (http:/ / jp.physoc.org/ content/ 588/ 11/ 1823.full). Kvalitní „slideshow“ najdete na adrese http:/ / www.slideshare.net/ drpradipkatwal/ channel­opathies nebo lze stáhnout přímo Power Point na adrese http:/ / www.ion.ucl.ac.uk/ ~dkullman/ Channelopathies.ppt. Na stránkách EFNS lze vyhledat a stáhnout ve formátu pdf doporučení ohledně molekulární dia­gnostiky kanálopatií, epilepsie, migrény, mrtvice a demencí (http:/ / www.efns.org/ Guideline‑ Archive‑ by‑ topic.389.0.html). Samozřejmě lze vyhledávat podle jednotlivých nemocí, iontových kanálů či etiologie (hereditární či autoimunitní). Oba zmíněné vyhledávače také nabízejí po zadání hesel jako „channel­opathies“ nebo „ion channel disorder“ další zpřesnění a zúžení vyhledávání.

ACNR (Advances in Clinical Neuroscience and Rehabilitation)

http:/ / www.acnr.co.uk/ 2013/ 01/ inherited‑ ion‑ channel‑disorders- of‑ the‑ brain/ 

Jednoduchý přehledný článek zabývající se mozkovými poruchami, na podkladě iontových kanálů: stručně probrány epilepsie, ataxie, migréna a hyperekplexie. Přehledné tabulky. Lze doporučit pro základní orientaci v problematice.

Obsah 2, Grafika 2, P/ A

Voltage‑ Gated Ion Channels and Hereditary Disease (Physiological Reviews)

http:/ / physrev.physiology.org/ content/ 79/ 4/ 1317#sec‑ 34 

Velmi kvalitní, interaktivně zpracovaný článek o iontových kanálech a jejich poruchách na stránkách APS (Americká fyziologická společnost). Uvedeny podrobně i onemocnění zvířat a animální modely. Článek je bohužel z roku 1999, ale je velmi kvalitní a poskytuje dobrý základ pro další studium.

Obsah 2, Grafika 1, P/ A

Iontové kanály na WUSTL.edu

http:/ / neuromuscular.wustl.edu/ mother/ chan.html#nachvg

Stránky, které patří k „top ten“ lékařského internetu nezklamou ani v této oblasti. Vyčerpávající heslovitý přehled s prolinky na ONIM a další databáze. Na druhou stranu nejde o stránky k získání základního přehledu pro dosud problematikou nepolíbeného badatele.

Obsah 1, Grafika 2, P/ A

CINCH (Consortium for Clinical Investigations of Neurological Channelopathies)

http:/ / rarediseasesnetwork.epi.usf.edu/ cinch/ 

Užitečné stránky pro veřejnost, které slouží zároveň jako rozcestník pro další pacientské organizace a svépomocné skupiny. Dobře zpracované časté otázky (FAQ), které mohou sloužit i lékařům méně zběhlým v dané problematice.

Obsah 1, Grafika 1, V/ A

Také v českém webovém prostředí lze nalézt několik článků týkajících se iontových kanálů na stránkách odborných časopisů jako je Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie (http:/ / www.csnn.eu/ ceska‑ slovenska‑ neurologie‑ clanek/ vrozena‑ myotonie‑ na‑ podklade‑ mutaci‑ v‑ genu‑ pro‑chloridovy‑ kanal‑ clc‑ 1– 35796?confirm_rules=1), Neurologie pro praxi (http:/ / www.neurologiepropraxi.cz/ pdfs/ neu/ 2003/ 04/ 04.pdf) či Pediatrie pro praxi (http:/ / www.pediatriepropraxi.cz/ pdfs/ ped/ 2002/ 04/ 03.pdf).

Stránky převážně určené pro veřejnost (V), stránky zaměřené pro zdravotnické profesionály (P), za lomítkem je zkratka primárního jazyka.

prim. MU Dr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Ne urologická klinika LF MU a FN Brno

e‑mail: svohanka@fnbrno.cz


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 3

2014 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více