-
Články
Top novinky
Reklama- Vzdělávání
- Časopisy
Top články
Nové číslo
- Témata
Top novinky
Reklama- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Nové podcasty
Reklama- Kariéra
Doporučené pozice
Reklama- Praxe
Top novinky
ReklamaNové knihy
Vyšlo v časopise: Čes. slov. Farm., 2017; 66, 142
Kategorie: Nové knihy
Vitková Z, Herdová P.
Dermálne polotuhé lieky. Vysokoškolská učebnica.
Bratislava: Felia s.r.o, 2017, 130 s. ISBN 978-80-89824-07-6
Ak analyzujeme súčasný stav v učebných pomôckach v galenickej farmácii, zistíme, že na niektoré lieky nemáme vhodnú študijnú literatúru, ktorá by komplexne študentov informovala o pokrokoch a využití niektorých liekových foriem. Medzi ne možno zaradiť i dermálne polotuhé lieky. Tento deficit odstraňujú vysokoškolské učiteľky Katedry galenickej farmácie Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave doc. RNDr. Zuzana Vitková, PhD., a PharmDr. Petra Herdová, PhD., ktoré vytvorili prvú učebnicu o tomto druhu liekov.
Recenzovaná učebnica má štyri kapitoly a prílohy. V prvej autorky popisujú kožu, v druhej dostupnosť liečiva z lieku, v tretej analyzujú dermálne polotuhé lieky a v štvrtej ich hodnotenie. V prílohe autorky v tabuľkách uvádzajú zoznam registrovaných mastí, krémov, gélov a past, teplotné rozmedzie a jeho slovné vyjadrenie podľa PhEur 9, označenie rozmedzia pH hodnôt podľa ČSL 4, vyjadrenie rozpustnosti podľa PhEUR 9, zoznam použitých latinských skratiek a používané skratky liekových foriem.
Analýza obsahu učebnice ukazuje, že autorky ilustrujú najdôležitejšie dermálne polotuhé liekové formy, t. j. masti, krémy, gély a pasty s popisom ich najdôležitejších fyzikálno-chemických vlastností, ktoré pri ich príprave zohrávajú dôležitú úlohu a ktoré vyžadujú súčasne platné požiadavky, zásady a podmienky z SL1, SFK alebo PhEur 9.
Učebnica obsahuje aj recepty na prípravu najdôležitejších liekov, ktoré využíva súčasná dermatológia, čím vhodne prispieva k ich využitiu v terapeutickej praxi.
Považujem za potrebné zdôrazniť, že autorky v učebnici dôsledne používajú v súčasnosti platnú terminológiu a názvoslovie, ktoré sú v súlade s medzinárodne platnými kritériami.
Záverom mi dovoľte konštatovať, že učebnica je napísaná logicky, didakticky správne a aktualizovane až do súčasného stavu poznatkov v tejto oblasti.
J. Čižmárik
Štítky
Farmacie Farmakologie
Článek vyšel v časopiseČeská a slovenská farmacie
Nejčtenější tento týden
2017 Číslo 3- Biomarker NT-proBNP má v praxi široké využití. Usnadněte si jeho vyšetření POCT analyzátorem Afias 1
- Přerušovaný půst může mít významná zdravotní rizika
- Pomůže AI k rychlejšímu vývoji antibiotik na kapavku a MRSA?
-
Všechny články tohoto čísla
- Léčiva a lékové formy jako rizikové faktory pro zubní kaz
- Stupeň výskytu syndromu vyhoření u farmaceutů: dílčí studie
- Role nemocničního farmaceuta v managementu astmatu ve Velké Británii
- Vliv vaginálních globulí Melanizol® a Klimedeks® na hladinu glykogenu ve vaginální tkáni potkanů s experimentálně vyvolanou vaginitidou
- XXXIX. pracovní dny Radiofarmaceutické sekce
- Nové knihy
- Infekce viru herpes simplex: přehled problematiky, farmakologická terapie a dietní opatření
- Česká a slovenská farmacie
- Archiv čísel
- Aktuální číslo
- Informace o časopisu
Nejčtenější v tomto čísle- Infekce viru herpes simplex: přehled problematiky, farmakologická terapie a dietní opatření
- Léčiva a lékové formy jako rizikové faktory pro zubní kaz
- Stupeň výskytu syndromu vyhoření u farmaceutů: dílčí studie
- XXXIX. pracovní dny Radiofarmaceutické sekce
Kurzy
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Autoři: prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., MUDr. Petr Kasalický, CSc., MUDr. Jan Rosa, Ing. Pavel Havlík, Ing. Jan Adam, Hana Hejnová, DiS., Jana Křenková
Autoři: MUDr. Irena Krčmová, CSc.
Autoři: MDDr. Eleonóra Ivančová, PhD., MHA
Autoři: prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, DrSc.
Všechny kurzyPřihlášení#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zapomenuté hesloZadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
- Vzdělávání