Abstrakt


Vyšlo v časopise: Čes. Gynek.2011, 76, č. 4 s. 329

V rámci celostátní konference SSG a ČGPS

konané letos Hradci Králové byla v sekci porodní asistentek prezentována práce Diagnostika a léčba osteoporózy v gynekologii autorky Jany Krčálové z Centra ambulantní gynekologie a primární péče Brno. Abstrakt práce nebyl omylem otištěn ve sborníku, proto se autorce omlouváme a činíme tak dodatečně na stránkách České gynekologie.

Organizační tým konference 

Diagnostika a léčba osteoporózy v gynekologii

Jana Krčálová

Centrum ambulantní gynekologie a primární péče, Brno

Osteoporóza se rozvíjí pomalu a řadu let. Častěji se vyskytuje u žen, především po menopauze. Při menopauze dochází k výraznému poklesu tvorby pohlavního hormonu estrogenu. Estrogeny působí na kost především tím, že tlumí aktivitu kostních buněk, které kost odbourávají. Hovoříme tak o „postmenopauzální osteoporóze“.

Osteoporóza je diagnostikována denzitometrickým vyšetřením. V našem centru provádíme vyšetření od října 2009 přístrojem Lunar Prodigy Primo.

Z 1900 klientek, které byly na denzitometrickém vyšetření, bylo zjištěno 73 % změn kostní hmoty (23 % OPR, 50 % OSP). V přednášce budou uvedena data z našeho centra.

Osteoporóza je léčitelné onemocnění a velmi důležitá je spolupráce klienta. Léčba je zaměřena na úpravu životního stylu, odborně vedené cvičení, suplementaci vápníku, vitamínu D a farmakoterapii: bifosfonáty, hormonální léčba, kalcitonin a parathormon. Osteoporóza může podstatně snížit kvalitu života a zkrátit jeho délku.

V dnešní době je toto onemocnění dobře diagnostikovatelné, úspěšně léčitelné – velmi důležité je zaměřit se na prevenci a informovanost populace, snížit tak rizika zlomenin a následně i ekonomický dopad nákladné léčby a ztíženého společenského uplatnění.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie

Číslo 4

2011 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více