VOZHŘIVKA - ERADIOVANÁ NEMOC - NEBO HROZBA?


Glanders - the Eradicated Disease or Still an Actual Thread?

Glanders (malleus), attacking equids and transmissible to humans, does not occur in our geographical area ony more, but world-wide eradication has not yet been achieved. Cases of glanders have been reported from India, Iraq, Mongolia and China and in 2001 also from South America. The disease is caused by Burkholderia mallei (earlied known as Bacillus, Pfeiferella, Loefflerella, Malleomyces, Actinobacillus, or Pseudomonas mallei). The continual interest of microbiologists in the causative agents indicates tkat glanders cannot be regarded as a closed historie episode. Occupational infections of laboratory personnel occurred during World War II and the years thereafter and the last accident was reported in May 2000. Topical problems of glanders include the development of a vaccine and antibiotic therapy tested in experimentally infected subjects.

Key words:
glanders (malleus), Burkholderia mallei, therapy, antibiotics, vaccine.


Autoři: L. Pospíšil
Působiště autorů: Výzkumný ústav veterinkrního lékařství, Brno
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2001; : 752-754
Kategorie: Články

Souhrn

Vozhřivka (malleus) infekce koní a ostatních ekvidů přenosná na člověka, která se v naší geografické oblasti již nevyskytuje, není v celosvětovém měřítku eradikována. Stále se vyskytuje např. v Indii, Iráku, Mongolsku a Číně a dalších státech. V roce 2001 byly hlášeny případy z Jižní Ameriky. Původce nákazy Burkholderia mallei (dřívější názvy Bacillus, Pfeiferella, Loefflerella, Malleomyces, Actinobacillus nebo Pseudomonas mallei). Rovněž přetrvávající zájem mikrobiologů o etiologické agens malleu nasvědčuje, že na tuto chorobu nelze nahlížet jako na historickou epizodu. Za druhé světové války i v následuj ících letech byly hlášeny profesionální nákazy laboratorních pracovníků. Poslední profesionální infekce je hlášena z května 2000. Mezi aktuální problémy vozhřivky patří příprava vakcíny, stanovení citlivosti mikroba na antibiotika a antibioterapie prověřovaná na experimentálních infekcích.

Klíčová slova:
vozhřivka (malleus), Burkholderia mallei, antibioterapie, vakcína.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se