Strava bohatá na arginin a prolin slibuje urychlení hojení ran u diabetických pacientů

14. 4. 2013

Defekty kůže a podkoží v oblasti bérce a nohy stojí za většinou případů amputací části dolní končetiny u diabetiků. Nedávno provedená studie francouzských vědců však přináší novou naději ve zlepšení hojení chronických ran u takto nemocných.

Vědci zjistili, že u krys trpících diabetem, kterým byla podávána vysocebílkovinná strava, probíhal proces hojení ran lépe oproti krysám krmených stravou standardní či s vysokým množstvím proteinů, avšak bez suplementace argininem a prolinem. Tato zjištění byla publikována v časopise American Journal of Physiology - Regulatory, Integrative and Comparative Physiology.

Metodika studie

Během studie bylo zkoumáno 18 krys rozdělených do tří skupin podle typů diety, kterou byly krmeny. Dieta se lišila zejména obsahem bílkovin a konkrétních aminokyselin – argininu a prolinu. Každé z krys byla první den výzkumu vytvořena mimo jiné řezná rána, do které byla vložena houbovitá hmota pro sbírání tvořící se tekutiny.

Pátý den studie vědci zjišťovali koncentraci cukru, inzulínu a aminokyselin v krvi. Uměle vytvořené rány byly pečlivě prozkoumány z hlediska fáze hojení a množství nově vytvořených cév. A konečně, z houbovité hmoty byly extrahovány makrofágy a analyzovány známky prozánětlivé aktivity.

Výsledky studie

Výsledky studie prokázaly, že krysy krmené oběma dietami s vysokým obsahem bílkovin během procesu hojení lépe udržovaly rovnováhu dusíku oproti těm, které požívaly dietu standardní. Avšak strava suplementovaná argininem a prolinem vedla k většímu množství novotvořených cév, které jsou pro správné hojení zcela esenciální, neboť do obnovující se tkáně přivádějí nezbytné živiny a kyslík. Makrofágy takto krmených krys dále vykazovaly nižší prozánětlivou aktivitu, která obecně proces hojení spíše zpomaluje.

Nedávno provedená francouzská studie přináší nové poznatky, jež lze využít v léčbě chronických a obvykle špatně se hojících ran diabetiků. Z jejích výsledků je patrné, že dostatečná nutrice je nedílnou součástí komplexní terapie takto nemocných pacientů.

(veri)

Zdroj: Raynaud-Simon A. et al. Arginine plus proline supplementation elicits metabolic adaptation that favors wound healing in diabetic rats. AJP: Regulatory, Integrative and Comparative Physiology, 2012; 303 (10): R1053-61; DOI: 10.1152/ajpregu.00003.2012Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se