Rehabilitace po infarktu myokardu řízená chytrým telefonem funguje

6. 2. 2015

Rehabilitační program po infarktu myokardu (IM) řízený na dálku pomocí smartphonu se ukázal jako přínosná možnost s lepším využíváním, dodržováním a mírou dokončení programu v porovnání s tradiční rehabilitací ve zdravotnickém zařízení.

Tento mobilním telefonem řízený program (Care Assessment Platform) byl hodnocen v Austrálii. Probíhal u pacientů doma a zahrnoval monitorování zdravotního stavu a cvičení, zasílání motivačních a edukačních materiálů a týdenní odborné konzultace. Byl porovnáván v randomizované studii s nezaslepeným designem s tradičním programem rehabilitace po IM vedeným ve zdravotnickém zařízení. Do každé skupiny bylo zařazeno 60 pacientů průměrného věku 55,5 roku, resp. 55,7 roku. Rehabilitace probíhala 6 týdnů s následným 6měsíčním samostatným pokračováním. Porovnávány byly změny modifikovatelných faktorů životního stylu, biomedicínských faktorů a kvality života související se zdravím.

Rehabilitační program řízený mobilním telefonem byl významně více využíván než tradiční program (80 % vs. 62 %) a byl spojen s vyšší adherencí (94 % vs. 68 %) a vyšším podílem pacientů, kteří program dokončili (80 % vs. 47 %, p < 0,05). V obou skupinách došlo k významnému zlepšení výsledku 6minutového testu chůze, které přetrvávalo i po 6 měsících. Ve skupině s rehabilitací řízenou smartphonem bylo po 6 týdnech zjištěno mírné snížení tělesné hmotnosti (z 89 na 88 kg) a významné zlepšení emočního stavu a kvality života.

Výsledky této australské studie naznačují, že doma prováděný na dálku řízený program rehabilitace po IM je pro pacienty přijatelnější a příjemnější než klasická rehabilitace ve zdravotnickém zařízení. Se zvyšujícím se počtem osob ve věku pacientů s IM, kteří vlastní chytrý telefon, by i v našich končinách tato cesta vedení rehabilitace mohla představovat využitelnou, motivující, rodinu zapojující a třeba i nákladově efektivnější alternativu posilující sebevědomí pacienta.

(zza)

Zdroj: Varnfield M., Karunanithi M., Lee C. K., et al. Smartphone-based home care model improved use of cardiac rehabilitation in postmyocardial infarction patients: results from a randomised controlled trial. Heart. 2014 Nov 15; 100 (22): 1770–9; doi: 10.1136/heartjnl-2014-305783. Epub 2014 Jun 27.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se