Nitroděložní antikoncepční tělíska lze v klinické praxi úspěšně zavádět i u nerodivších žen a adolescentek

31. 8. 2015

Americká studie se 1177 ženami od 13 do 24 let ukázala, že zavádění antikoncepčních nitroděložních tělísek u nulipar je stejně úspěšné jako u stejně starých žen, které již rodily. Úspěšnost neovlivňují věk ženy ani zkušenosti lékaře.

Do této nedávno publikované studie byly zahrnuty mladé pacientky z jednoho nemocničního centra (Children’s Hospital Colorado Adolescent Family Planning Clinic), u nichž byl v období 2009 až 2011 proveden alespoň 1 pokus o zavedení nitroděložního tělíska. Cílem bylo porovnat úspěšnost a bezpečnost zavedení u rodivších a dosud nerodivších žen a u dívek do 18 let a žen starších 18 let.

Průměrný věk zařazených pacientek byl 13–24 let (průměr 20,8 roku). V 86 % prováděl zavedení lékař s dobrými zkušenostmi. První pokus o zavedení byl úspěšný u 96,2 % žen, a to u 95,8 % nulipar a u 96,7 % již rodivších žen (p = 0,45). Nitroděložní tělísko bylo úspěšně napoprvé zavedeno u 95,5 % dívek ve věku 13–17 let a u 96,3 % žen ve věku 18–24 let (p = 0,6). Pomocná opatření byla potřebná pouze u 1,8 % pacientek. Ze 45 žen, u nichž se první pokus o zavedení nezdařil, podstoupilo druhý pokus 40 % pacientek s úspěšností 78 %.

Během prvních 6 měsíců po zavedení nedošlo k žádné perforaci a vypuzení systému bylo zjištěno ve 3 % případů. Vypuzení nesouviselo s věkem, předchozím porodem ani typem nitroděložního systému.

Autoři svoji práci uzavřeli s tím, že nitroděložní systémy lze se stejnou úspěšností zavádět i u dosud nerodivších žen i u dívek do 18 let. Úspěšné zavedení nevylučují ani ne příliš rozsáhlé zkušenosti lékaře a absence pomocných opatření.

(zza)

Zdroj: Teal S. B., Romer S. E., Goldthwaite L. M., et al. Insertion Characteristics of Intrauterine Devices in Adolescents and Young Women: Success, Ancillary Measures, and Complications. Am J Obstet Gynecol. 2015 Jun 24. [Epub ahead of print]Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se