Ganglioneurom jako raritní příčina nádoru měkkých tkání krku v dospělosti − kazuistika

14. 12. 2016

Článek motolských lékařů prezentuje kazuistiku 26leté ženy s náhodně zjištěným nádorem pod levým lalokem štítné žlázy, který mírně progredoval a zvětšil se během roku. Aspirační cytologie odhalila neuroektodermový původ a nádor byl šetrně odstraněn s histologickou verifikací gangioneuromu. Přesto se v pooperačním období objevil Hornerův syndrom.

Popis případu

26letá pacientka byla odeslána k vyšetření a event. zvážení odstranění rezistence pod lalokem štítné žlázy, jehož velikost byla 46 × 24 × 14 mm. Pacientka byla sledovaná endokrinologem minimálně 4 roky pro únavu, zvýšené pocení a padání vlasů a byla léčena levothyroxinem. Poprvé byla rezistence popsána rok před odesláním pacientky na vyšší pracoviště. Tehdy byla její velikost dle ultrazvuku 32 × 16 mm. Magnetická rezonance (MRI) prokázala odtlačení průdušnice patologickým ložiskem, laterálně bylo ohraničeno odstupem levé arteria subclavia a zevně skalenovým svalem. Nádor byl šetrně odstraněn, histologie verifikovala ganglioneurom.

Pooperační průběh

První den pacientka popisuje „těžké oko“ a levé horní víčko s poklesem, rovněž je popsána asymetrie zornic. Dle doporučení neurologa je zahájena antiedematózní léčba (Milgamma a Aescin). Pacientka dochází na rehabilitaci a po 2 měsících jsou již příznaky zmírněné.

Ganglioneurom a Hornerův syndrom

Ganglioneurom je benigní nádor, jenž vychází ze sympatické části autonomního nervového systému. Představuje asi 1 % nádorů páteře a tkání kolem páteře. Může být hormonálně aktivní a produkovat intestinální polypeptid a katecholaminy. V takovém případě lze prokázat v moči kyselinu vanilmandlovou. Klinické příznaky nádoru bývají chudé a zahrnují průjmy, hypertenzi a příznaky útlaku okolních nervových struktur.

Jakožto komplikace ganglioneuromu je v kazuistice uveden Hornerův syndrom, tj. okulosympatická paréza (mióza, ptóza víčka, enoftalmus a obličejová anhidróza), jež se někdy vyskytuje při výkonech na krku, např. karotické endarterektomii. Mechanismus poškození může být přímý (poranění sympatických nervových vláken) nebo nepřímý (vzniklý tahem, otokem, zánětem nebo stlačením hematomem). Prognóza Hornerova syndromu závisí na mechanismu poškození. Nepřímé poškození je často reverzibilní s reparací do 5 měsíců. U kompletního poškození příznaky přetrvávají.

Závěr

Kazuistika popisuje nádor neuroektodermového původu, jehož operační odstranění vedlo k Hornerovu syndromu. Kompletní excize je v tomto případě kurativní přístup k danému onemocnění. Vznik Hornerova syndromu byl vzhledem k lokalizaci nádoru očekávanou pooperační komplikací; prognóza reparace je poměrně příznivá.

(imt)

Zdroj: Fialová M., Adámek S., Adámková J. a kol. Ganglioneurom, raritní příčina nádoru měkkých tkání krku v dospělosti.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se