Intervence kardiovaskulárního rizika

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno:
Datum publikace: 21. 2. 2017
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Kardiovaskulární (KV) riziko je velmi často používaný pojem, který zahrnuje riziko vzniku ischemické choroby srdeční (ICHS), cévní mozkové příhody (CMP) a riziko aterosklerotického postižení periferních tepen například v podobě ischemické choroby dolních končetin (ICHDK) či aterosklerotických plátů karotid.

Kardiovaskulární riziko je dáno probíhajícím aterosklerotickým procesem. Tento proces je nastartován již v dětském věku a u každého jedince probíhá s různou rychlostí. Někteří jedinci se dožijí vysokého věku bez manifestace KV onemocnění a jiní na kardiovaskulární onemocnění v mladém či středním věku zemřou. Tento rozdíl je v dopadu na jednotlivce velmi markantní tedy jak v kvalitě, tak i v kvantitě života. Velmi výrazný rozdíl výsledku probíhajícího aterosklerotického procesu je dán přítomností jednotlivých rizikových faktorů, mírou jejich tíže a kumulací jednotlivých rizik. Rozeznáváme řadu rizikových faktorů, které proces aterosklerózy urychlují.


Autor kurzu: 
MUDr. Martina Vaclová, Ph.D. Medailonek autora kurzu
Internistka, zaměřující se zejména na oblast preventivní kardiologie. Jejím hlavním odborným zájmem jsou vedle preventivní kardiologie, poruchy metabolismu krevních lipidů a erektilní dysfunkce z pohledu internisty.

Absolvovala 1. lékařskou fakultu UK v Praze. V roce 2012 obhájila doktorskou disertační práci. Atestaci z vnitřního lékařství složila v roce 2011, atestaci z diabetologie a endokrinologie v roce 2014. V roce 2008 absolvovala stáž v Texas Heart Institute v St. Luke´s Episcopal Hospital, Houston, Texas, USA.

Působí na III. interní klinice - klinice endokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Pracuje v Centru preventivní kardiologie 1. LF UK, pravidelně publikuje v domácím i zahraničním tisku.
Odborná garance: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., Mgr. Michal Hojný
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se