Intervence kardiovaskulárního rizika

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno: 4 kredity ČLK, 2 body ČLnK, 2 kredity SLK, 1 - 2 kredity SLK
Datum publikace: 7. 9. 2015
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

4 kredity ČLK – absolvování na min. 80 % max. 3 pokusy 2 body ČLnK – absolvování na min. 70 % max. 3 pokusy 2 kredity SLK – absolvování na min. 80 % max. 1 pokus 1 kredit SLK – absolvování na min. 60 % max. 1 pokus
Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Kardiovaskulární (KV) riziko je velmi často používaný pojem, který zahrnuje riziko vzniku ischemické choroby srdeční (ICHS), cévní mozkové příhody (CMP) a riziko aterosklerotického postižení periferních tepen například v podobě ischemické choroby dolních končetin (ICHDK) či aterosklerotických plátů karotid.

Kardiovaskulární riziko je dáno probíhajícím aterosklerotickým procesem. Tento proces je nastartován již v dětském věku a u každého jedince probíhá s různou rychlostí. Někteří jedinci se dožijí vysokého věku bez manifestace KV onemocnění a jiní na kardiovaskulární onemocnění v mladém či středním věku zemřou. Tento rozdíl je v dopadu na jednotlivce velmi markantní tedy jak v kvalitě, tak i v kvantitě života. Velmi výrazný rozdíl výsledku probíhajícího aterosklerotického procesu je dán přítomností jednotlivých rizikových faktorů, mírou jejich tíže a kumulací jednotlivých rizik. Rozeznáváme řadu rizikových faktorů, které proces aterosklerózy urychlují.


Autor kurzu: 
MUDr. Martina Vaclová, Ph.D. Medailonek autora kurzu
Internistka, zaměřující se zejména na oblast preventivní kardiologie. Jejím hlavním odborným zájmem jsou vedle preventivní kardiologie, poruchy metabolismu krevních lipidů a erektilní dysfunkce z pohledu internisty.

Absolvovala 1. lékařskou fakultu UK v Praze. V roce 2012 obhájila doktorskou disertační práci. Atestaci z vnitřního lékařství složila v roce 2011, atestaci z diabetologie a endokrinologie v roce 2014. V roce 2008 absolvovala stáž v Texas Heart Institute v St. Luke´s Episcopal Hospital, Houston, Texas, USA.

Působí na III. interní klinice - klinice endokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Pracuje v Centru preventivní kardiologie 1. LF UK, pravidelně publikuje v domácím i zahraničním tisku.
Odborná garance: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., Mgr. Michal Hojný
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se