Bolest a její farmakoterapie – doporučený diagnostický a léčebný postup pro praktické lékaře

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno:
Datum publikace: 14. 1. 2016
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Bolest je nepříjemný senzorický a emocionální prožitek spojený se skutečným či potencionálním poškozením tkání nebo je popisována výrazy takového poškození. Bolest je vždy subjektivní. V akutních fázích poruchy zdraví má bolest význam signálu nemoci, nebezpečí a ukazuje na narušení integrity organismu. Akutní bolest trvá krátkodobě (řádově dny a týdny) a je z biologického hlediska účelná.


Autor kurzu: 
MUDr. Bohumil Skála, Ph.D. Medailonek autora kurzu
Atestoval ze všeobecného lékařství v letech 1983 a 1989, doktorandské studium (epidemiologie neinfekčních nemocí – preventivní lékařství) na LF UP v Olomouci dokončil v roce 2003. V letech 1983–1985 pracoval jako vojenský lékaře, do roku 1992 pak jako lékař OÚNZ Ústí nad Orlicí, od té doby je soukromým praktickým lékařem v Lanškrouně.

Působí od roku 1989 jako školitelem v oboru všeobecného lékařství, od roku 1996 odborným asistentem Ústavu sociálního lékařství LF UK Hradec Králové.

Je členem výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, od roku 2004 přednáší i v rámci kurzů kontinuálního vzdělávání SVL. Podílí se na vypracovávání doporučených postupů pro všeobecné lékaře (mj. v problematice farmakoterapie bolesti, paliativní péče, onkologického screeningu, bolestí hlavy či insomnie), je spoluautorem „Metodických pokynů pro farmakoterapii bolesti“ (2004), spoluautorem a hlavním recenzentem monografie „Onkologie pro praktické lékaře“ (2004) a členem kolektivu autorů monografie „Bolest“ (2006). Působí též jako lékař ZZS Ústí nad Orlicí a je soudním znalcem pro Krajský soud v Hradci Králové.
Odborná garance: MUDr. Karel Janík, Mgr. Michal Hojný
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se