16. kongres miniinvazivní chirurgie v Ostravě
Autoři:
doc. MUDr. Lubomír Martínek, Ph.D.
Působiště autorů:
Chirurgická klinika LF OU a FN Ostrava
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2026, roč. 105, č. 6, s. 252.
Kategorie:
ZPRÁVY Z ČESKÉ CHIRURGICKÉ SPOLEČNOSTI ČLS JEP
L. Martínek
Ve dnech 4.–5. června se v Clarion Congress Hotelu Ostrava uskutečnil 16. ročník tradičního Kongresu miniinvazivní chirurgie pořádaného Chirurgickou klinikou Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity ve spolupráci se Sekcí miniinvazivní chirurgie České chirurgické společnosti ČLS JEP. Dvoudenní odborná akce přilákala více než 300 účastníků z celé České republiky a Slovenska a nabídla rozsáhlý program zahrnující lékařskou sekci, sesterskou sekci i praktické workshopy. Odborníci z předních českých a slovenských pracovišť diskutovali aktuální výsledky klinických studií, nové operační postupy i vlastní zkušenosti s implementací moderních technologií do každodenní praxe.
Hlavním tématem letošního ročníku byla robotická chirurgie a její stále širší uplatnění napříč chirurgickými obory. Úvodní bloky přednášek se věnovaly robotické hrudní, hepatopankreatobiliární a kolorektální chirurgii, přičemž značná pozornost byla věnována také využití umělé inteligence, 3D předoperačního modelování a novým robotickým systémům. V této souvislosti byl významným hostem kongresu prof. Shakil Ahmed z Liverpool University Hospitals NHS Foundation Trust, který představil zkušenosti s jednoportovou robotickou operační technikou s využitím systému DaVinci SP®. Tato platforma byla současně poprvé veřejně představena a účastníci kongresu měli možnost si ji i prakticky vyzkoušet.
Program dále zahrnoval přednášky zaměřené na funkční poruchy anorekta, miniinvazivní chirurgii horní části gastrointestinálního traktu, bariatrickou chirurgii, dětskou miniinvazivní chirurgii a mamologii. Závěrečným blokem druhého dne byla sekce mladých chirurgů.
Nedílnou součástí kongresu byla sesterská sekce, která se věnovala moderním trendům v perioperační péči, robotické chirurgii, rehabilitaci, paliativní péči, telemedicíně či canisterapii. Prakticky zaměřené workshopy nabídly účastníkům možnost zdokonalit se v oblasti cévních vstupů, hojení chronických ran a stomické péče.
Kongres potvrdil, že chirurgie prochází obdobím dynamického rozvoje, v němž se robotické technologie, umělá inteligence a digitální nástroje stávají nedílnou součástí moderní chirurgické péče. Ostravské setkání poskytlo již tradičně platformu pro sdílení zkušeností, prezentaci inovací a rozvoj mezioborové spolupráce.
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2026 Číslo 6
- Rána vizitkou (nejen) chirurga
- Patogeneze vzniku keloidní jizvy
- Klinické studie neprokázaly vyšší účinnost obvazů s obsahem stříbra nebo medu při hojení bércových vředů
- Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus v chronických ranách
- Vliv vysoké vlhkosti na hojení ran
-
Všechny články tohoto čísla
- Chirurgie 21.2
- Quo vadis – česká hepatopankreatobiliární chirurgie
- VI. setkání chirurgů pod Kunětickou horou
- 16. kongres miniinvazivní chirurgie v Ostravě
- Tumory mediastina
- Monteggiova zlomenina v detskom veku
- Rychle progredující aneuryzma podkolenní tepny s vytvořením píštěle do žilního systému jako raritní komplikace infekční endokarditidy
- Dvoufázová tromboembolektomie u akutní viscerální ischemie s atypickým odstupem pravé jaterní tepny, komplikovaná sekundárním střevním infiltrátem
- Komentář k článku Double-staged thromboembolectomy in acute visceral ischemia with atypical origin of right hepatic artery, complicated by secondary intestinal infiltrate
- Rozhledy v chirurgii
- Archiv čísel
- Aktuální číslo
- Informace o časopisu
Nejčtenější v tomto čísle
- Monteggiova zlomenina v detskom veku
- Tumory mediastina
- Dvoufázová tromboembolektomie u akutní viscerální ischemie s atypickým odstupem pravé jaterní tepny, komplikovaná sekundárním střevním infiltrátem
- Chirurgie 21.2
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Mazová zátka a její řešení
nový kurzVšechny kurzy