Implantace venózních portů – vývoj v posledních letech


Implantations of Venous Ports – the Latest Advances

A continuously growing spectrum of cytostatic preparations used to treat oncological patients, as well as a growing spectrum of indications to treat patients with disseminated or locally advanced findings even in the elderly patients, brings on a subject of long-term venous portae problems to solve. The venous port is a smart solution of this problem. The method minimalizes risks resulting from long-term canylations of the central venous system and, primarily, substantially improves comfort of patients. This argument takes in consideration not only periods between chemotherapy applications, but also administration of the cytostatic preparation itself. The following article summarizes long-term experience with port implantations in the MOU. It points out increasing rates of patients with implanted ports and highlights frequency rates of observed complications connected with both the port implantation and the port use.

Key words:
venous port – intravenous chemotherapy – Huber’s needle


Autoři: M. Ondrák;  Z. Kaplan;  V. Fait;  Z. Sýkorová *
Působiště autorů: Masarykův onkologický ústav – Oddělení chirurgické onkologie ;  Masarykův onkologický ústav – ambulantní část Kliniky komplexní onkologické péče Primář oddělení chirurgické onkologie MUDr. V. Chrenko, CSc. Staniční sestra ambulantní části KKOP Z. Sýkorová Ředitel Masarykova onkologického ústavu doc. MUDr. R. Vyzula, C *
Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2005, roč. 84, č. 3, s. 142-147.
Kategorie: Monotematický speciál - Původní práce

Souhrn

Stále se rozšiřující spektrum cystostatik používaných k léčbě onkologicky nemocných a rozšíření indikací na léčbu pacientů s diseminovanými či lokálně pokročilými nálezy a to i ve vyšším věku s sebou přináší nutnost řešit problémy dlouhodobého žilního vstupu. Venózní port je elegantním řešením tohoto problému. Minimalizuje rizika plynoucí z dlouhodobé kanylace centrálního žilního řečiště a především zásadním způsobem zvyšuje komfort pro pacienty. Týká se to nejen období mezi aplikacemi chemoterapie, ale i samotného podání cytostatika. Následující článek shrnuje několikaleté zkušenosti s implantacemi portů v MOU. Poukazuje na nárůst počtu pacientů s implantovaným portem a poukazuje i na frekvenci pozorovaných komplikací souvisejících s implantací a užíváním portu.

Klíčová slova:
venózní port – intravenózní chemoterapie – Huberova jehla


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×